25.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klinický přístup k automutilační alopecii koček

Pod zkratkou FSIA (feline self-induced alopecia) je známo onemocnění koček, způsobené olizováním a kousáním srsti, vedoucí k jejímu zkrácení a prořídnutí. Dochází k traumatické ruptuře chlupu nebo jeho vytrhnutí, léze mohou být symetrické či nesymetrické, u symetrických lézí je třeba odlišit jiné spontánní alopecie.

 

 

 

Podle O´Daira (1995) se má každá symetrická alopecie považovat za automutilační, dokud se neprokáže jiná příčina. Etiologie FSIA může být dermatologická, behaviorální (psychogenní alopecie) nebo nejčastěji simultánní s oběma příčinami. Dermatologické příčiny jsou nejčastěji alergické pruritické dermatitidy, např. hypersenzitivita na bleší kousnutí, potravní alergie a atopická dermatitida (nověji definovaná jako nonflea-nonfood alergická dermatitis). Mezi behaviorální příčiny patří kompulsivní poruchy, mohou souviset s kožními vyvolávajícími faktory, např. přetrvávání po vyřešení alergie nebo ektoparazitů. Predisponované se zdají být orientální kočky. Někdy může být FSIA způsobeno i bolestí, např. abdominální bolest v souvislosti s intestinálním onemocněním nebo nemocemi dolních cest močových nebo při bolesti zad či onemocnění análních váčků.

 

Protože neexistují přímé diagnostické testy, je rozlišení mezi atopickou dermatitidou a psychogenní alopecií opravdovou výzvou. Reakce na různé léky může v diagnostice pomoci, zejména chybějící odezva na glukokortikoidy znamená podezření na behaviorální problém. Odpověď na glukokortikoidy a první generaci H1-antihistaminik sice vede k předpokladu dermatologického problému, ale nevylučuje psychogenní alopecii. Obdobně reakce na léky pro léčbu behaviorálních problémů, např. clomipramin, nevylučuje alergický pruritus.

 

Kožní biopsie též nerozliší FSIA způsobenou atopickou dermatitidou od psychogenní, u alergické dermatitidy by měly být lymfocyto-histiocytární perivaskulární infiltráty s eosinofily, přítomnost zánětu ale nevylučuje psychogenní alopecii a rovněž nepřítomnost zánětlivé reakce může být i u atopie. Pokud tedy po vyloučení jiných příčin zůstane na seznamu diferenciálních diagnóz atopická dermatitida a psychogenní alopecie, doporučuje autor terapii prednisolonem 1 mg/kg perorálně jedenkrát denně po dobu jednoho týdne a pokud není dosaženo zlepšení, referovat pak pacienta behavioristovi. Pokud je odpověď na terapii střední až dobrá, jedná se zřejmě o dermatologickou příčinu a pokračuje se tedy s terapií zaměřenou na redukci pruritu.*

 

 

 

 

 

FONDATI, A. Clinical aproach to feline self-induced alopecia. Proceedings of the Southern European Veterinary Conference and Congreso Nacional AVEPA, 2014 - Barcelona, Spain.

Z anglického originálu přeložila MVDr. Jolana Snížková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down