Nejnovější výzkum ukazuje, že rodokmen koček domácích sahá mnohem hlouběji do minulosti, než se předpokládalo. Díky práci amerických, britských, španělských, německých, izraelských a francouzských vědců nyní také víme, že k ochočení koček došlo na Blízkém východě.
Dlouho se tradovalo, že kočky jako první ochočili staří Egypťané. Před třemi lety však francouzští archeologové objevili na Kypru kotě pohřbené spolu s člověkem. Hrob je starý přes devět tisíc let a pochází tedy z dřívější doby než egyptská civilizace. Genetická analýza nyní dokládá, že kočky nezdomácněly ve starém Egyptě, nýbrž na Blízkém východě.
Biologové nikdy nepochybovali, že se kočky domácí vyvinuly z divokých koček. Otázkou zůstávalo, kdy k oddělení obou linií došlo. Základy studie, kterou zveřejnil časopis Science, stojí na rozboru genetického materiálu 979 dnešních koček, jak domácích, tak divokých z Asie, Afriky a Evropy (v Americe ani Austrálii divoké kočky nežijí). Analýza mitochondriální DNA ukázala, že společný předek všech domácích koček žil zhruba před 130 tisíci lety v oblasti tzv. úrodného půlměsíce, tedy v pásu táhnoucího se od dnešního Turecka přes Sýrii až k Íránu. Vědci také zjistili, že mezi všemi dnešními kočkami se vyskytuje jen pět linií mitochondriální DNA. Proto se domnívají, že k ochočení došlo na Blízkém východě opakovaně, a to zhruba pětkrát.