Mimořádná veterinární opatření souvisí s obavami z dalšího šíření afrického moru prasat. U malých záhumenkových hospodářství vzniká velké riziko přenosu nákazy do chovů prasat domácích.
Rozloha zamořeného území zahrnuje zhruba polovinu okresu Zlín, především jeho severní část. Chov prasat domácích je v neregistrovaných chovech zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100 000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony korun. Podle plemenářského zákona se nařízení netýká registrovaných chovů.
V oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku bylo od začátku týdne zkontrolováno 18 neregistrovaných chovů prasat domácích. Majitelé hospodářství dodrželi nařízení, na základě kterého museli zvířata porazit. Nařízené porážky se týkaly 28 prasat.
Pět chovatelů pet prasátek, která jsou chována jako domácí mazlíčci, zažádalo o výjimku. Po kontrolách biologické bezpečnosti, které zajistí, aby byly chovy před nákazou dostatečně zabezpečeny, ji obdrží.
V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy jsou transportovány do kafilerií. Lovci v oblasti dostávají jako kompenzaci vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí zástřelné 8000 korun. Za divočáky pod 50 kilogramů obdrží 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého zvířete v této oblasti je 5000 korun. Ministerstvo zemědělství plánuje zavedení zástřelného v celé republice, zisk za odloveného divočáka by měl dosáhnout 2000 Kč.
Ve vysoce rizikové oblasti v okolí krajského města byl africký mor prasat potvrzen u 220 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila.*
Zdroj: www.ctk.cz