Předběžné hodnocení výsledků kontrolní mise pro Českou republiku ve srovnání s misemi v jiných členských zemích EU vyznělo velmi příznivě.
Ve dnech 29. listopadu až 1. prosince se v České republice uskutečnila mise EK DG AGRI, která byla zaměřena na kontrolu implementace legislativy ES vztahující se ke klasifikaci jatečně upravených těl dospělého skotu (JUT) podle systému SEUROP a k cenovým hlášením. Během kontrolní návštěvy tří jatek – Těšínské jatky, s. r. o., Masna - Příbram, s. r. o., Masokombinát Plzeň s. r. o. – Schneider – nebyly zjištěny nedostatky zásadního charakteru a doporučení inspektorů se týkala pouze některých dílčích provozních postupů, například způsobu opracování jatečních částí, menší odchylky u štítků a označení JUT skotu.
Mise v ČR navazovala na obdobně zaměřenou misi ve Slovenské republice od 27. do 29. listopadu 2006 a především na závěry kontrolní mise EK DG AGRI - D2/FB D (2004)/ 33211 uskutečněné před dvěma roky ve stejném termínu (29. listopadu - 1. prosince 2004).
Kontrolní tým tvořilo celkem dvanáct inspektorů a národních expertů. Z toho byli tři inspektoři z EK DG AGRI (Frank Bollen, vedoucí inspekčního týmu – Belgie; Manuel Del Pozo Ramos – Španělsko a Carl Green – Velká Británie). Mezinárodně uznávaný odborník pan Wolfgang Adler z Rakouska byl přizván jako další expert EK na problematiku praktické klasifikace JUT skotu. Zbývající osmičlenný tým národních expertů tvořili zástupci ze Slovenské republiky, České republiky, Německa, Řecka, Estonska, Slovinska, Finska a Švédska.
Inspektoři navštívili tři jatka – Těšínské jatky, s. r. o., Masna - Příbram, s. r. o., Masokombinát Plzeň s. r. o. – Schneider. Inspektoři EU doporučili, aby se pokračovalo v nastoupeném příznivém trendu, který umožňuje lépe stanovovat obchodní třídy v zájmu zajištění adekvátní hodnoty i na trhu jiných členských zemí EU. Doporučeno bylo také zavedení klasifikačních podtříd, přičemž o spolupráci na tomto úseku projevil zájem i přítomný zástupce Slovenské republiky. V průběhu mise byla velmi kladně hodnocena kontrolní činnost, kterou nad klasifikací JUT skotu důsledně vykonávají pracovníci ÚKZÚZ. Celkově vyznělo předběžné hodnocení výsledků kontrolní mise pro Českou republiku ve srovnání s misemi stejného zaměření v jiných členských zemích EU velmi příznivě.
V průběhu mise EK byly navázány důležité pracovní kontakty, a to jak na úrovni inspektorů EK DG AGRI, tak i na pozicích národních expertů na danou problematiku, jejichž zkušenosti bude možné využít a zúročit při přípravě předsednictví ČR v příslušných Řídících výborech EK pro sektory masa.