04.02.2002 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroverzní etická otázka klonování vyřešena?

Americké firmě Advanced Cell Technology ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Wake Forest se podařilo přinutit neoplodněná vajíčka opic, aby se začala dělit, jako kdyby byla oplodněná. Z těchto vajíček se pak podařilo získat kmenové buňky, z nichž vědci vypěstovali různé druhy tkání.

Klonování v současné době naráží především na etický problém, protože při něm dochází k usmrcení klonovaných embryí. Partenogeneze (vývoj embrya z neoplozeného vajíčka) se tak jeví jako metoda, která je schopná tento etický problém obejít. Z kmenových buněk takovýchto vajíček potom lze vypěstovat tkáně pro transplantace.
Dosažené výsledky byly publikovány v časopise Science. Z celkového počtu sedmdesáti sedmi opičích vajíček se pomocí chemických látek, které napodobovaly sperma, dvacet osm začalo dělit. Čtyři vajíčka dosáhly stadia blastocysty, tedy stadia, ve kterém je možné získat kmenové buňky na vypěstování všech druhů tkání.
Ačkoli vědci pomocí chemických stimulů vypěstovali tkaně svalové, tukové nebo i buňky srdečního svalu, nejvýznamnější objevem se jeví vypěstování neuronů, které jsou schopny produkovat dopamin. Právě jeho tvorba je nedostatečná při Parkinsonově chorobě.
Klinické využití tohoto objevu je tedy v léčení chorob, při kterých specifické buňky těla přestaly plnit svou funkci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down