Téměř deset let pracoval vědecký tým z Los Angeles, vedený Theodorem Bergerem, na náhražce mozkové tkáně. Výsledkem je první umělý implantát mozku v podobě křemíkového čipu, který je napodobeninou hypokampu, oblasti mozku zodpovědné za paměť, náladu a vědomí.
Vědci nejdříve vypracovali matematický model, na jehož základě hypokampus funguje za různých okolností. Dalším krokem bylo přenesení tohoto modelu na křemíkový čip a propojení čipu s mozkovou tkání při laboratorních pokusech.
Pokud budou počáteční testy na mozkové tkáni úspěšné, tým má v plánu během šesti měsíců začít s pokusy na krysách a poté i na opicích. „Zatím vše probíhá dobře. Po otestování by čip mohl posloužit lidem, kteří utrpěli poškození mozku při mrtvici, epilepsii nebo Alzheimerově chorobě,“ píše časopis New Scientist. Varoval však, že zařízení vyvolává etické otázky kvůli schopnosti ovlivňovat paměť a náladu, a tím i lidskou identitu: „Pokud někdo ztratil schopnost uchovávat životní vzpomínky, do jaké míry je schopen dát souhlas s použitím tohoto implantátu?"
Zdroj: Moje noviny