04.05.2017 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kriticky ohrožené druhy ptáků

V České republice byli letos otráveni dva orli královští, čtyři orli mořští a dva luňáci červení. Orel mořský patří mezi kriticky ohrožené druhy, u nás hnízdí zhruba sto párů. Velmi vzácných luňáků červených nehnízdí u nás více než sto.

Ornitologové letos evidují nebývalé množství otrávených ptáků. Od ledna do dubna bylo nalezeno 18 otrávených dravců, většinou extrémně vzácné a ohrožené druhy.
Jednotlivé případy vyšetřuje policie podle ČSO, pro boj s traviči cvičí psa, který dokáže otrávené návnady najít. Po vzoru Maďarska byl u nás zahájen výcvik psa, který dokáže najít v terénu návnady i otrávené ptáky, v hustém křoví nebo zaorané pod zem.
Traviči nejčastěji používají nervový jed karbofuran, který je v Evropě od roku 2008 zakázán. Po požití jedu zvířata hynou udušením za plného vědomí. Traviči se dopouštějí několika trestných činů, od pytláctví a neoprávněného nakládání s ohroženými druhy až po týrání a obecné ohrožení. Pachateli hrozí až osm let vězení, v případě obecného ohrožení i více.
Ornitologové ve spolupráci se Státní veterinární správou, Českou inspekcí životního prostředí, Ministerstvem životního prostředí, Policejním prezidiem ČR a jinými institucemi připravují společnou metodiku vyšetřování. Ornitologická společnost loni zaznamenala 34 případů otrav ptáků, mezi nimi bylo i 12 orlů mořských a jeden orel skalní. Nelegálně položené otrávené návnady byly prokázány i v jiných evropských zemích.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down