Evropská unie uvažuje, že povolí krmení masokostní moučky pro prasata a drůbež. Unie zakázala zkrmování moučky před více než deseti lety kvůli šíření bovinní spongiformní encefalopatii (BSE). Nákaza decimovala chovy ve Velké Británii koncem 90. let minulého století.
V celé Evropě je ale nyní velký nedostatek proteinů (bílkovin) v krmivech, proto zkrmování masokostní moučky podporuje většina evropských zemí. Unie chce nyní nalézt cestu jak krmivo monitorovat, aby se případy z minulosti neopakovaly, kdy byla masokostní moučka označena za hlavní důvod šíření BSE v Evropě. Konkrétní monitorovací metody bude nyní zkoumat Evropská komise a do konce letošního roku je předloží členským státům, které mohou o povolení masokostní moučky rozhodnout.
Pokud bude krmení masokostní moučkou povoleno, půjde jen o tzv. křížové krmení - moučku nesmí dostat zvířata, z nichž pochází.
Evropská unie od přísných kontrol, které se týkají dobytka, pomalu ustupuje. Postupně roste věková hranice pro testaci zvířat na BSE.
Pro naše zemědělce bylo přísné testování poměrně ekonomicky náročné. ČR v letech 2001 až 2008 zaplatila za vyšetření více než jednu miliardu korun. Tři čtvrtiny této částky uhradili zemědělci.