Nejčastěji byly závady zjištěny u směsných medů s rezidui léčiv.
Cílená kontrolní akce med proběhla od 23. 7. do 14. 9., kdy bylo uskutečněno 185 kontrol ve všech 14 krajích, v důvodných případech bylo odebráno 84 vzorků, z nichž 21 bylo závadných. Šlo v podstatě o zhruba pět zásilek ze zemí mimo ČR. Další čtyři zjištěné závady se týkaly chybného značení (identifikační značka, dovozce, výrobce, původ) a neohlašování zásilek v místě určení. Tedy ze 185 kontrol 25 problémů.
Med nesmí obsahovat žádná rezidua, nesmí obsahovat ani žádné příměsi (cukry, škrob, sirupy), ani nesmí být přehřátý. Z těchto důvodů bylo staženo a zlikvidováno 4 567 kg medu, pozastaveno 20 794 kg medu a vráceno 24 572 kg medu. Ve všech případech šlo o zjištěnou přítomnost zbytků antibiotik (tylosin, sulfonamidy, apod.). Šlo o medy obchodované z Polska, Slovenska a Španělska, ve všech případech šlo o směsné medy ze zemí EU a mimo EU.
Mimořádná kontrolní akce med byla zaměřena na zdravotní nezávadnost medu v celé ČR. Veterinární inspektoři navštívili ve všech krajích včelaře, výkupny a stáčírny medu a zpracovatelské závody, dále pak se zaměřili i na med, který je do ČR dovážen v rámci EU i ze třetích zemí. Proto také inspektoři navštívili distribuční sklady velkoobchodů a obchodních firem.
Přestože medy ze třetích zemí se do ČR dostávají většinou prostřednictvím jiných členských zemí, které musejí na vstupním místě zásilky kontrolovat, podařilo se odhalit nedostatky. Kontroly v tzv. místech určení mají smysl a význam. Veterinární dozor je účinný a na základě jeho zjištění se opět potvrzuje, že na trhu je medů hodně, a je především na zákaznících, kterému medu dají přednost.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.