V posledních letech byla věnována velká pozornost funkčním potravinám, které obsahují probiotické mikrobiální kmeny odpovědné za zdraví hostitele.
Příznivý účinek probiotik spočívá v modulaci imunitního systému, zlepšení střevní flóry, prevenci nebo zamezování průjmů, vyloučení cholesterolu a snížení výskytu zánětlivých střevních onemocnění. Jako probiotická činidla byly zkoumány kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium, které běžně osídlují střevní trakt lidí a dalších obratlovců. Tyto kmeny se často užívaly pro výrobu fermentovaných mléčných výrobků.
Japonští vědci izolovali kvasinky z komerčního sýra a kefíru a testovali jejich schopnost vázat se na střevní buňky u lidí, hodnotili jejich toleranci vůči kyselině a žluči a zjišťovali faktory odpovědné za adhezi kvasinkových kmenů a testovali potenciál osmi druhů kvasinek mléčného původu: Candida humilis, Debaryomyces hansenii, Debaryomyces occidentalis, Kluyveromyces lactis, Kluyveromyces lodderae, Kluyveromyces marxianus, Saccharomyces cerevisiae a Yarriwia lipolytica, izolovaných z komerčního sýra a kefíru.