29.09.2014 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Laparoskopický kurz pro pokročilé

Letošní pokračování tradice francouzských laparoskopických kurzů se odehrávalo v září ve starobylém městě Štrasburk.

 Profesor Gilles Dupré tentokrát využil možnosti uspořádat kurz v centru IRCAD (Institut pro výzkum rakoviny v oblasti trávicího traktu), které je perfektně vybaveno pro laparoskopické a endoskopické kurzy humánních lékařů z celé Evropy. Ročně se jich sem za tímto účelem sjede přes čtyři tisíce.

První den byla skupina 35 účastníků rozdělena na začátečníky a pokročilé a přednášky probíhaly v oddělených sálech.  Vedle  profesora Duprého  přijely tentokrát přednášet i dvě velké ikony ze Spojených států amerických. Z University of Georgia Mary Ann Radlinsky a z Washington State University  Boel Franson, které by mimochodem na jaře příštího roku měla vyjít nová kniha věnovaná pouze laparoskopii a torakoskopii. Odpolední praktická cvičení probíhala  na modelech v obrovském hlavním operačním sále, kde bylo připraveno 16 operačních postů s plně vybavenými laparoskopickými věžemi,  nejmodernějším vybavením pro uzávěry cév a  elektrochirurgii.

Druhý den byl plně věnován praktické výuce, kdy na každém stole bylo připravené živé prasátko v celkové inhalační anestezii. Každý post měl přiděleného svého veterinárního technika, který zároveň hlídal anestezii a staral se o instrumentárium. Na velké obrazovce nad pacientem běžela videosmyčka s příslušnou operací a pod dohledem vyučujících probíhaly postupně jednotlivé operační zákroky. Každý z pokročilé skupiny si mohl vyzkoušet cholecystektomii, adrenalektomii a laparoskopickou intrakorporální gastropexi. Součástí výuky bylo i použití nových nástrojů a pomůcek pro bezpečné přerušení orgánů, jako jsou různé předpřipravené smyčky a staplery. Také možnost vyzkoušet nové šicí materiály, jako např. zdrsněné smyčky Vloc od firmy Covidien, které při dodržení správného postupu nevyžadují uzlení, bylo velmi zajímavé.  V neposlední řadě je třeba upozornit na potřebu chránit otvor, kterým je z těla odstraňován tumor před možným rozsevem nádorových buněk. K tomuto účelu je vhodné používat ochranné pytlíky, do kterých je nádor uzavřen nebo  tzv. Alexisův rozvěrač.

Po dokončení všech laparoskopických úkolů pokračoval kurz nácvikem torakoskopických přístupů, perikardektomií a lobektomií. Pozdě odpoledne tak byli všichni účastníci (většina nebyla kupodivu z Francie, ale ze zemí Beneluxu) sice velmi unavení, ale především plní dojmů a nových zkušeností.

Předností tohoto kurzu byla dokonalá organizace profesora Duprého a přátelský až kamarádský přístup amerických lektorek. V kombinaci s moderním operačním sálem centra IRCAD se jednalo o velký profesionální zážitek. Děkuji jednomu z organizátorů, firmě Vétoquinol, že jsme se spolu s dalším kolegou z našeho pracoviště mohli této vzdělávací akce zúčastnit a získat tak nové zkušenosti v tomto oboru.*

 

MVDr. Tomáš Weidenhöfer

 

ABClinic Brno

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down