09.11.2011 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Léčba zvířat kmenovými buňkami

Na tiskové konferenci pořádané prvního listopadu vědci představili unikátní způsob léčby pohybového ústrojí zvířat kmenovými buňkami. Komerční zpracování kmenových buněk provádí společnost EponaCell v Inovačním biomedicínském centru v areálu ústavů Akademie věd v Praze 4. Umožňuje tak návrat do života různým druhům domácích zvířat, například psům a dostihovým koním. Šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková vidí v léčbě zvířat kmenovými buňkami i přinos pro humánní medicínu.
Každá léčebná metoda totiž musí být napřed ověřena na zvířatech. Právě v tom vidí obrovský přínos veterinární léčby, protože ukazuje, jaký by mohla mít tato metoda účinek při léčbě lidí.
Společnost EponaCell, která nabízí komerční léčbu zvířat kmenovými buňkami, předváděla jako důkaz úspěšně vyléčeného zvířete zlatého retrívra Morgana trpícího artrózou kloubů. Kmenové buňky se odeberou nemocnému zvířeti a bezprostředně poté se použijí v postižených místech, kde obnoví nemocnou tkáň. Účinnost této autotransplantace je osmdesátiprocentní a její alternativou je jen totální endoprotéza, která je dražší, zdlouhavá, zvíře stresuje a nemusí se povést, uvedla Blanka Neumannová, která Morgana vyléčila.
Na klinice chorob koní Veterinární fakulty v Brně aplikuje léčbu poškozených šlach kmenovými buňkami MVDr Zdeněk Žert. Klasická léčba je dlouhá a zůstává po ní nepružná jizva, takže kůň může mít trvalé následky. Léčba kmenovými buňkami je rychlejší a bez následků.
(zdroj ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down