Leptospiróza je zoonotické onemocnění s celosvětovým rozšířením postihující většinu druhů savců. Klinická leptospiróza je u psů běžná, u koček je vzácná. Nicméně psi i kočky mohou leptospiry rozšiřovat močí, aniž by vykazovali klinické příznaky onemocnění. Vzhledem k tomu se může nakazit i člověk. Sledování leptospirózy je tak důležité i z hlediska veřejného zdraví.
Leptospiróza je způsobena patogenní spirochetou rodu Leptospira. Leptospiry jsou gramnegativní, velmi pohyblivé bakterie. Leptospiry mohou přežívat měsíce ve vodě a vlhké půdě. Nejvýznamnějším rezervoárovým hostitelem jsou hlodavci. Psi jako hostitelé patogenních leptospir jsou známi již více než 80 let. Infekce je nejčastěji spojována s přítomností protilátek proti séroskupinám Canicola a Icterohaemorrhagiae, nicméně nyní je známo, že psi jsou citliví k široké škále sérovarů. V Evropě jsou nejvýznamnější Icterohaemorrhagiae, Grippotyphosa, Australis, Sejroe, Canicola.
Analýzy rizikových faktorů akutní leptospirózy poskytují rozporuplné výsledky. V některých studiích převažují samci a štěňata, jiné studie nenašly vztah mezi onemocněním a pohlavím, věkem nebo plemenem. V nedávné studii v USA bylo zjištěno, že s onemocněním převažovali malí psi (s hmotností nižší než 6,8 kg) a zejména yorkshirští teriéři. Vysvětluje se to tím, že u malých plemen psů je větší obava z postvakcinačních komplikací, takže většinou nejsou očkováni proti leptospiróze. K nakažení většinou došlo u psů žijících v blízkosti vody, u psů, kteří pili vodu z vnějších zdrojů nebo v nich plavali, nebo u psů s přístupem do divočiny.
U koček byla popsána expozice několika seroskupinám: Icterohaemorrhagiae, Canicola, Pomona, Hardjo, Autumnalis, Ballum a Bratislava. Prevalence protilátek se pohybuje v rozmezí 0-48 %. Dá se předpokládat, že u koček dochází k infekci spíše pozřením hlodavců než kontaktem s kontaminovanou vodou. Protilátky jsou vyšší u koček žijících outdoor, u koček v městských oblastech a u koček, které loví. Nové studie ukázaly, že kočky mohou močí rozšiřovat leptospiry, takže mohou představovat rezervoárového hostitele.*
SCHULLER, S., FRANCEY, T., HARTMANN, K.,et al. European consensus statement on leptospirosis in dogs and cats. J Small Anim Pract 2015;56:159-179.
Podrobnější informace najdete v listopadovém čísle časopisu Veterinářství.