01.06.2006 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Levné dovozy vajec, hlavně z Polska a Litvy

Prodej vajec za nízké ceny způsobuje hlubokou krizi v českém drůbežářství.

Vloni se do České republiky dovezlo zhruba 515 milionů vajec, což je více než čtyřnásobek proti roku 2003. Naproti tomu domácí výroba ve velkochovech ve stejném období klesla téměř o pětinu na 1,34 miliardy kusů. I letošní údaje zatím ukazují zhoršení, protože dodávky ze zahraničí v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 46 procent.
Producenti označují za viníka i stát, který jim nezajišťuje rovné podmínky se zahraniční konkurencí. Nelíbí se jim ani rozmach řetězců, kteří se soustředí v obchodních kontraktech pouze na cenu.
Česká republika se ale nemůže na otevřeném evropském trhu přímo bránit dovozům jen proto, že jsou levné, odpověděl na stížnost drůbežářů mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot. Připomněl, že ministerstvo řadou akcí apeluje na domácí spotřebitele, aby dávali přednost českým výrobkům.
Drůbežářská unie kritizuje také neefektivní systém kontroly. Podle ní umožnil, aby do Česka proudily přebytky z celé Evropské unie.
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben však odmítá, že by byl domácí kontrolní systém neefektivní. Od loňska podle něj veterinární lékaři provedli několik kontrol zaměřených na vejce a prověřili všechna upozornění od drůbežářů. Zjistili ale jen drobná pochybení.
Levné dovozy, kdy například vejce z Polska jsou za 1,1 koruny, podle výrobců podráží farmářské ceny na domácím trhu. Ty se pohybují v průměru zhruba kolem 1,3 až 1,4 koruny za kus, což je minimálně o čtvrtinu pod náklady. Drůbežáři přitom tvrdí, že importy jsou mnohdy za dumpingové ceny, protože například na polském trhu farmáři dodávají vejce za 1,6 koruny. Do ČR proudí hlavně přebytky, kterých se tamní výrobci jen zbavují - bývají to i vejce určená na zpracování, která ale končí na pultech českých obchodů.
Farmáři požadují zastavení dumpingových dovozů konzumních vajec a zajištění srovnatelných podmínek pro podnikání s jinými členskými zeměmi EU. Český stát podle nich například na rozdíl od Polska či Slovenska před vstupem do EU neposkytl dotace na splnění unijních norem pro pohodu zvířat v domácích drůbežárnách. Ty přitom tyto předpisy, ale i hygienické a veterinární standardy, již plně dodržují, na rozdíl od konkurentů z některých jiných zemí, kteří mají přechodné období. Kvůli údajnému prodeji vajec pro průmyslové zpracování letos MZe žádalo Evropskou komisi, aby ČR umožnila požadovat značení průmyslových vajec nikoli jen na obalu, ale přímo na skořápce. Tento požadavek ale Brusel neschválil.
Loskot doplnil, že co se týká údajné výhody polských drůbežářů v oblasti pohody zvířat, přechodnému období se těší do roku 2011 i čeští drůbežáři a podporu na přestavbu technologií mohou čerpat z operačního programu pro čerpání evropských fondů….

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down