15.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loni hromadně uhynulo 100 000 kusů drůbeže

Za loňský rok evidují veterinární lékaři 11 hromadných úhynů drůbeže, k osmi úhynům došlo kvůli poruše ventilace při vysokých teplotách. Zhruba stejný počet drůbeže musel být utracen při loňské epidemii aviární influenzy. V tuzemsku se loni chovalo bezmála 148 milionů kusů drůbeže.

Chovatelé by měli být v horkých dnech opatrní a kontrolovat především pitný režim zvířat, kontrolovat ventilaci a náhradní zdroje energie. Hromadné úhyny v letních měsících většinou souvisí s počtem horkých dní. Nejčastěji hynou brojleři. Příčinou dalších úhynů byl požár, stres a v jednom případě byla drůbež málo životaschopná.
Chovatelé by měli v současném teplém období dbát na pohodu zvířat, věnovat zvýšenou pozornost napájení, chlazení a větrání. Kontroly v rámci pohotovostního plánu pro chovatele budou zaměřeny na dobu, po kterou je nutné dodržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Tato povinnost se týká všech hospodářství, kde větrání závisí na umělém větracím systému.
Ve velkochovech prasat a v kravínech je při extrémních teplotách doporučeno chladit zvířata sprchou. Zvířata na pastvě, hlavně krávy a ovce musí mít na pozemku možnost odpočinku ve stínu, včetně dostatečného zdroje vody. Dospělá prasata vypijí 25 litrů vody za den, ovce 20 litrů, dospělý skot 40 litrů a dojnice mezi 100 a 180 litry denně.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down