Účastníci schůzky zemí Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) v jihoafrickém Johannesburgu konstatovali, že žraloků se loví příliš mnoho. Ve světových mořích je každoročně uloveno 100 milionů žraloků.
Podle účastníků schůzky jde o znepokojivý údaj a důkaz o ohrožení žraloků. Loví se dvojnásobné množství, které by udrželo počty tohoto živočišného druhu na současné úrovni. Podle výzkumu Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je na trhu nebývalá poptávka po žraločích ploutvích, kůži a žábrách. Mnohé země nemají vůbec žádná omezení lovu žraloků a ani v zemích, která nějaká omezení mají, se tato pravidla nedodržují. Praxe řezání pouze ploutví a odhazování ještě živých žraloků zpět do moře byla zakázána, ale v některých oblastech Indického a Tichého oceánu stále existuje. Čína oficiálně zakázala podávat polévku ze žraločích ploutví, avšak toto jídlo je tam stále velmi ceněno.
V čínském tradičním lékařství se používají žábry rejnoka manty. Tento živočich je blízký příbuzný žraloků - na jihu Číny se využívá k čištění krve, přestože účinnost této metody není vědecky potvrzena. Společnost pro ochranu divoké přírody (WCS) zjistila, že v letech 2001-2011 vzrostl obchod se žraloky, rejnoky a chimérami až o 40 procent. Objem celosvětového ročního obchodu s částmi těl žraloků a rejnoků dosahuje téměř miliardu dolarů. Specialisté evidují 1250 druhů žraloků a 180 druhů rejnoků. WWF odhaduje, že bude-li se pokračovat v nadměrném lovení, je ohrožena čtvrtina těchto druhů. "Žraloci jsou důležitou součástí oceánského ekosystému a rejnok si zaslouží ochranu. Konference zemí CITES se má do středy vyjádřit k návrhu asi padesáti států, podle nějž se má k článku úmluvy o omezení rybolovu ohrožených živočichů připojit 13 nových druhů žraloků. Zatím je chráněno osm druhů žraloků.*
Zdroj: www.ctk.cz