Na neutrální půdě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se sešli humánní a veterinární lékaři na semináři o problémech jejich společného zájmu.
Ačkoli diskuse na téma bovinní spongiformní encefalopatie mezi veřejností už utichají, jedná se o onemocnění, ve kterém se stýká zájem o zdraví zvířat a lidí, a proto mu pořádající Československá společnost mikrobiologická věnovala celý dopolední program. V přednáškách se představili odborníci, kteří mají s BSE vlastní praktické zkušenosti. Celkový přehled z hlediska přijatých opatření, výskytu onemocnění v zahraničí, zřízení laboratoří pro diagnostiku BSE a zmapování jediných dvou pozitivních případů v České republice provedl ředitel Státní veterinární správy MVDr. J. Holejšovský. Právě na něj humánní lékaři i veterináři směřovali nejvíce dotazů v diskusi. Účastníky zajímal zejména postoj Evropské unie k vývozu skotu, hovězího masa a plemenného materiálu včetně embryí, vajíček a spermií, dále pak zkrmování masokostní moučky monogastrickým zvířatům (prasata, slepice) a jeho vliv na zdraví lidí. MVDr. Holejšovský ujistil přítomné lékaře, že nebyl prokázán přenos BSE na monogastrická zvířata ani při aplikaci infikované prionové suspenze přímo do mozku pokusných zvířat. Postoj Evropské unie k vývozu skotu z České republiky není definitivní. I když se řadíme mezi země s malou incidencí, učinily některé státy výrazná opatření, která se komise pro BSE snaží upravit a zmírnit.
Příspěvek o diagnostice BSE v laboratořích Státních veterinárních ústavů (Praha, Jihlava, Olomouc) přehledně a vyčerpávajícím způsobem podal MVDr. P. Barták z SVÚ Jihlava. Podrobně přítomné seznámil s metodikou, podmínkami vyšetřování v laboratoři a schválenými diagnostickými testy. Koncem listopadu otevře SVÚ v Jihlavě novou laboratoř na diagnostiku BSE, která bude schopna zpracovat až tisíc vzorků mozkové tkáně denně.
Každý rok se objeví jeden až dva případy Creutzfeldtovy-Jakobovy choroby (CJN) na 1 mil. obyvatel. MUDr. V. Polanecký z Hygienické služby hlavního města Prahy potvrdil, že nová varianta CJN (nvCJN), u které se konstatovala přímá souvislost s BSE (mají stejnou délku inkubační doby, podobné klinické projevy i totožný histopatologický obraz), v České republice dosud nebyla prokázána. Endemický výskyt onemocnění, jak ho známe ve Slovenské republice, u nás nebyl zaznamenán.
Aktuální otázkou posledních dní - možnostmi zneužití biologických agens a managementem v ohnisku napadení biologickým agens - se zabývali lékaři z Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Stručně informovali o klinických příznacích, terapii a imunoprofylaxi u lidí v případě bakteriálních (antrax, mor, tularémie, Q-horečka) a virových (neštovice, venezuelská encefalitida) agens, která lze zneužít k výrobě biologických zbraní.