Chovatelé skotu od začátku července zvýšili farmářské ceny u jatečných býků o tři až čtyři koruny na 45 Kč za kilogram živé hmotnosti. Ceny se tak nyní dostaly na úroveň roku 2000, tedy před vypuknutím aféry BSE, která snížila poptávku a srazila cenu až na 30 korun za kilogram. Čeští spotřebitelé proto mohou očekávat o prázdninách nárůst cen hovězího masa.
Obdobně zvedli zemědělci cenu jatečných jalovic o šest až sedm korun za kilogram na 40 Kč a jatečných krav o pětikorunu na 35 Kč za kilogram v živém. Ředitel Odbytového družstva Centrum Tábor Miroslav Ušatý říká, že v celá Evropě je nyní poptávka po zástavovém skotu a jeho cena se odvíjí od jatečných zvířat. Chovatelé se tak snaží zabránit i počínajícímu výprodeji telat do ciziny a likvidaci chovů.
Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera se vyrovnaná situace mezi nabídkou a poptávkou velmi rychle změnila po vstupu do EU. Do Německa se vyvezla řada kusů živého dobytka a v západní Evropě se cena hovězího dostala asi o třetinu výše a nyní si i čeští farmáři o ni řekli.
Podle Ušatého přibližně tři týdny roste vývoz telat zejména do tradičních odběratelských zemí jako jsou Španělsko, Itálie a Řecko. U červenostrakatého skotu platí obchodníci až 100 korun za kilogram, což znamená asi 6500 Kč okamžité výplaty za jedno tele. V zahraničí je velký zájem i o holštýnský skot, který je sice mléčný a k speciálně masné produkci se nevyužívá, ale obchodníci za tele zaplatí i 75 Kč za kilogram. Tyto ceny podle Ušatého likvidují chov skotu u nás.
Exportně dříve obávané Polsko je nyní podle názoru zemědělců již zcela "vyprodáno" a stalo se k všeobecnému překvapení dovozní agrární zemí. V tuzemsku navíc při platné právní úpravě nehrozí rapidní posilování chovu skotu, protože tomu brání mléčná kvóta z Bruselu a kvóta chovu krav bez tržní produkce mléka. Udržet stavy skotu je však nutné i pro údržbu kulturní krajiny.