V naší republice již několik let přibývá minimlékáren, které prodávají mléko a mléčné výrobky ze dvora, v automatu a na farmářských trzích. Před čtyřmi lety bylo registrováno 106 minimlékáren, letos je jich 241 a předpokládá se, že budou i nadále přibývat.
Spotřebitelé mají zájem o regionální potraviny. Zásadní přidanou hodnotou potravin z minimlékáren je jejich čerstvost. Výrobky z minimlékáren se nemusí převážet na velké vzdálenosti, jejich trvanlivost může být kratší a nemusí se nijak zvlášť upravovat. V převážné většině jsou výrobci zároveň farmáři, kteří zpracovávají vlastní mléko. Málo farmářů mléko kupuje a následně zpracovává. Předpokládá se, že dalších minimlékáren bude přibývat díky zájmu spotřebitele i podpoře ministerstva zemědělství.
Na jižní Moravě je v současné době registrováno 20 minimlékáren. Podle vyhlášky musí mít minimlékárna výrobu, kde se zpracuje do 500 litrů kravského mléka denně, do 100 litrů ovčího a do 50 litrů kozího mléka. Chystá se novelizace, která zahrne do minimlékáren i ty, které zpracují do 1000 litrů mléka za 48 hodin. Tyto výrobny nepotřebují schválení veterinárních lékařů, pouze se u nich musí registrovat. Na zdravotní nezávadnost a kvalitu platí stejně přísné požadavky.
Farmy jsou rozprostřené rovnoměrně po celé republice, především na venkově. Minimlékárny vznikají i proto, že malým farmářům se nevyplatí dodávat mléko jinam, ať již je výkupní cena jakákoliv. Pokud farmář vyrábí sýry a jiné výrobky, zůstává mu přidaná hodnota. Prospěšná je i péče o půdu bez lánů řepky anebo kukuřice pro biomasu.
Řada těchto výrobců také přihlašuje své potraviny do soutěže Regionální potravina, která se vyhlašuje v různých kategoriích a slouží k propagaci lokálních výrobků. Kvalitní potraviny z velkých mlékáren jsou však unifikované, zatímco malovýrobce může nabídnout jiný sortiment potravinových produktů.**
Zdroj: www.ctk.cz