Drůbežáře postihl prudký pokles spotřeby a cen kvůli obavám spotřebitelů z ptačí chřipky.
Ministři nebudou projednávat konkrétní sumy, pouze změnu v pravidlech, které dosud nedovolují žádnou unijní pomoc z důvodu klesající poptávky.
EU zatím může kompenzovat pouze vybíjení nakažených chovů či další škody, jež přímo souvisejí s ptačí chřipkou.
Krize je zjevná, spotřeba v řadě zemí prudce klesá. Navrhuje se proto pomoci trhu prostředky EU, a to spolufinancováním národních opatření z 50 procent. Žádná suma není předem vyčleněna, ale bude záležet na tom, kolik navrhnou členské země.
Shledá-li Evropská komise navrhovaná opatření za slučitelná s vnitřním trhem EU, pak společná pokladna uhradí polovinu nákladů.
Dosud není jasné, zda se český ministr zemědělství Jan Mládek dočká odpovědi na žádost o zásah Evropské komise v situaci, kdy českým drůbežářům více starostí než domácí poptávka dělá dovoz lacinějších kuřat z dalších evropských zemí, zejména Itálie.
Ministr Mládek dříve upozorňoval i na to, aby se o pomoci drůbežářům rozhodovalo v rámci EU, nikoli každá země jednotlivě, protože to by mohlo zvýhodnit konkurenty v zámožnějších zemích.
Itálie již přislíbila svým producentům pomoc v řádu 100 milionů eur, Francie 63 milionů, ale až dosud tyto návrhy nezískaly souhlas EK. Na tato opatření by se změna v pravidlech hry neměla zpětně vztahovat. Pokud jde o návrhy, aby EU hradila pomoc drůbežářům ze 100 procent, komise trvá na financování půl na půl; navíc situace v jednotlivých členských státech se značně liší.