Nejvíce případů včelího moru bylo loni potvrzeno na střední a severní Moravě. Ve Středočeském kraji je mor včelího plodu rozšířen hlavně na Kutnohorsku. Veterinární lékaři loni v regionu potvrdili 18 nových ohnisek, vedle Kutnohorska také na Benešovsku a Příbramsku.
Nově zjištěných případů meziročně ubylo, ale spory moru jsou odolné a přežívají v úlech, na pomůckách a v půdě i několik desítek let a způsobují dlouhodobé zamoření oblasti nákazy. Předloni bylo ve středních Čechách dokumentováno 39 nových ohnisek. Důvodem loňského poklesu jsou radikální opatření - chovatelé spálí v ohnisku nákazy včelstva a úly. Součástí opatření je vyhlášení ochranných pásem, včelaři nesmějí přesouvat včelstva ani včelí matky na jiná místa a musejí odevzdat vzorky k bakteriologickému vyšetření. V případě, že chovatel včel nesplní nařízení krajské veterinární správy, hrozí mu pokuta.
Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelích larev. Bakterie Paenibacillus larvae larvae, synonymum Bacillus larva, napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. V České republice se mor nesmí na rozdíl od jiných zemí léčit antibiotiky.*
Zdroj: www.ctk.cz