Na jižní Moravě byl letos potvrzen dvaadvacátý výskyt včelího moru.
V ohnisku nákazy byla dvě včelstva, která byla spálena společně s úly a ostatním zařízením včetně medných zásob a souší. Veterinární lékaři rovněž vyhlásili ochranné pásmo čítající deset okolních obcí a tři brněnské městské části. Ochranné pásmo zasahuje obce Nebovidy, Omice, Ořechov, Ostopovice, Popůvky, Prštice, Radostice, Střelice, Troubsko a Tetčice. V Brně zasahuje pásmo do tří městských částí Bosonohy, Kohoutovice a Žebětín. Ve vyjmenovaných lokalitách bylo zahájeno vyšetřování všech včelstev na mor včelího plodu. Všichni včelaři byli rovněž informováni o možné ochraně před nákazou.
Ztráty chovatelů, kteří musejí včely i se zařízením likvidovat, jsou velké. Včelí roj stojí 1000 až 1500 korun, další stovky a tisíce zaplatí chovatelé za úly a vozy.
Od počátku roku se mor včelího plodu objevil na jihu Moravy už po dvaadvacáté, poprvé ale na okrese Brno-venkov. Nejvíce postiženým regionem je tradičně Břeclavsko. Letos bylo zjištěno sedmnáct ohnisek díky mnohem citlivější diagnostické metodě, která detekuje zárodky moru ještě předtím, než se po několikaleté inkubaci projeví u včelstev klinické příznaky. V příštích letech by se tak měl výskyt včelího moru na Břeclavsku postupně zmenšovat.
Včelí mor je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Likvidace bacilu přežívajícího v půdě i několik desítek let je složitá a jediným účinným prostředkem je oheň. U nehořlavých částí úlů a pomůcek se na dezinfekci používá silný roztok sava a louhu.
Výskyt ohnisek moru včelího plodu v Jihomoravském kraji v roce 2007 (údaje do 20. srpna).
(zdroj: Krajská veterinární správa)
Blansko 1 ohnisko
Brno-venkov 1 ohnisko
Břeclav 17 ohnisek
Hodonín 2 ohniska
Vyškov 1 ohnisko