V současné době probíhá v ČR povinné očkování hospodářských zvířat proti této nákaze.
Na Chebsku bylo ve středu virologicky potvrzeno šest nových případů katarální horečky ovcí (bluetongue). Ta byla původně zjištěna u 13 kusů dobytka. Jde o stejné hospodářství, ve kterém bylo před časem identifikováno ohnisko nákazy. První případ ve stejném regionu byl zjištěn na sklonku roku 2007.
Nařízení se vztahuje na ovce a kozy, ale i na skot, u něhož jsou projevy mírnější. Očkována jsou zvířata starší tří měsíců. Vakcinace probíhá od 20. srpna, končit by měla 14. září. U zvířat, u nichž byly vyžádány a schváleny výjimky, pak v následujících měsících. Těchto výjimek schválily krajské veterinární správy několik desítek. Očkování se v ČR týká asi 1,2 milionu kusů hospodářských zvířat.
Katarální horečka nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy není nutné vybíjet. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka. To může chovatelům způsobit obrovské ztráty. Vnějšími příznaky nemoci jsou záněty v dutině ústní, očích a nozdrách zvířete s hnisavým výtokem a zvýšená teplota. Nebezpečí nákazy katarální horečkou ovcí roste v teplejších dnech. Po celém území ČR jsou rozmístěny pasti, do kterých jsou přenašeči nákazy, tiplíci odchytáváni. V některých pastech se během jednoho dne uloví i několik tisíc tiplíků.
První případ tohoto typu katarální horečky ovcí byl potvrzen v srpnu Nizozemsku 2006 u ovcí na čtyřech farmách v provincii Limberg nedaleko hranic s Německem a Belgií.
Vláda v květnu rozhodla o uvolnění 155 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na preventivní očkování proti této nemoci.
Vakcínu proti katarální horečce dodává společnost Cymedica, která vyhrála v červenci tendr ministerstva zemědělství. Náklady na vakcínu a polovina nákladů na provedení očkování budou hrazeny z prostředků Evropské unie. Druhá polovina nákladů na provedení očkování bude financována ze státního rozpočtu.