Riziko onemocnění zvyšuje velká populace přenašeče tiplíka rodu Culicoides
20. srpna byly serologickým vyšetřením prokázány protilátky proti viru bluetongue (katarální horečky ovcí) u zásilky dvou mladých býčků do Maďarska i přesto, že se u nich neprojevily klinické příznaky onemocnění. Z tohoto zjištění je zřejmé, že se virus na našem území vyskytuje, a že se skot, ovce či kozy mohou nakazit. Státní veterinární správa provádí neustále monitoring aktuální nákazové situace, a to jak výskytu nákazy u zvířat, tak i na přítomnost přenašeče viru tiplíka rodu Culicoides. Po celém území jsou rozmístěny pasti, do kterých jsou tiplíci odchytáváni. V některých pastích se jich během jednoho dne uloví i několik tisíc. Na základě těchto poznatků lze konstatovat, že se na našem území virus vyskytuje a že zde máme i poměrně velkou populaci přenašeče viru, kterým je zmíněný tiplík. To představuje pro naše chovy vysoké riziko zavlečení nákazy.
Vyšetřování skotu, ovcí a koz má smysl zejména před uskutečněním obchodu. Žádoucí je rovněž maximální důslednost kontrol. Z výsledků vyšetření vyplývá, že nouzová vakcinace má velký význam, protože jedině tak lze zabránit dalšímu šíření tohoto závažného onemocnění.
V případě, že u těchto dvou kusů zvířat bude virus potvrzen, je nutné vyhlásit ohnisko nákazy, ale protože se jedná o zvířata chovaná v oblasti, kde byl virus již potvrzen, ochranná pásma by se neposunovala.