Kdo koupí český med, nepochybí, je v pořádku. Vzhledem k tomu, že ale domácí produkce zřejmě nestačí pokrýt poptávku, dokáže se na trhu uplatnit i med dovozový.
A právě kvůli určitým špatným zkušenostem Státní veterinární správa ČR dovozové medy pečlivě kontroluje. Jde totiž zejména o možné riziko zavlečení moru včelího plodu, což je onemocnění, které vždy pro včelstvo končí katastrofou – nutností je napadené včelstvo zlikvidovat. Dále se kontroluje obsah nežádoucích cizorodých látek, které by mohly ohrozit zdraví lidí.
Na konci roku 2001 zkoumala komise inspektorů z EU mimo jiné i velké producenty medu ve východní Asii a přijala odpovídající ochranná opatření. Například v čínském medu zjistili přítomnost zárodků moru včelího plodu (Paenibacillus larvae larvae) a s tím související obsah veterinárních antibiotik, a to chloramfenikolu. Státní veterinární správa ČR v souvislosti s tímto zjištěním, ale i v návaznosti i na jiné problematické dovozy, nařídila od počátku roku 2002 podrobit všechny dovozové medy vyšetření na přítomnost zárodků včelího moru. Tímto vyšetřením se vlastně „zabily dvě mouchy jednou ranou“. To znamená, že při pozitivním zjištění se dalo téměř stoprocentně usoudit, že bylo včelstvo léčeno.
Jelikož se situace na východě nelepší, a i opatření EU vůči čínskému medu trvá, rozhodl Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, že letos se bude dovozový med vyšetřovat nejen na mor, ale i na rezidua chloramfenikolu. Toto opatření je včleněno do Plánu monitoringu cizorodých látek na rok 2003, který byl již v uplynulých dnech schválen.
Zajisté lze říci, že vyšetření na chloramfenikol je dražší, je to pravda, ale zdraví lidí je přednější. Navíc také s blížícím se vstupem ČR do EU musíme počítat s tím, že na společný trh lze vpustit pouze veterinární zboží, které je „více než stoprocentně“ v pořádku.