Česká republika patří na rozdíl od všech okolních zemí mezi země prosté vztekliny.
Poslední lišku, která byla pozitivní na vzteklinu, zastřelil v dubnu 2002 myslivec na Trutnovsku.
Do lesů a honiteb bude do konce dubna shozeno přes 753.000 návnad s očkovací látkou. Preventivní ošetření proběhne na ploše téměř 31.000 kilometrů čtverečních. Poprvé se rozmístění návnad bude aplikovat jen letecky, nikoli také ručně, jak tomu bývalo v minulých letech. Veterinární lékaři k tomu využijí letiště ve Vyškově, Mošnově, Hradci Králové a Roudnici nad Labem. Na Moravě již vakcinace začala, tento týden bude pokračovat ve východních Čechách a příští dubnový týden v Libereckém kraji. Jen očkovací látka přišla ČR na 16 milionů korun.
Vakcinace lišek proti vzteklině, která se provádí pravidelně i na podzim, začala v roce 1989. Většinu vakcín tehdy roznášeli myslivci. Nyní se většina návnad rozmísťuje letecky a ručně se kladou jen v parcích, například na Ostravsku. Preventivní opatření se ročně pohybuje okolo 30 milionů.
Návnady jsou z rybí moučky a tuku, mají okrouhlý tvar o průměru 3,5 cm a výšce 1,7 cm, hnědozelenou barvu a silně zapáchají rybinou. Uvnitř je zalisována ampule s očkovací látkou, která je sice pro člověka i ostatní živočichy neškodná, nelze ale vyloučit minimální riziko při přímém styku vakcinačního viru se sliznicí. Pokud se očkovací látka dostane do oka, úst nebo do čerstvého poranění, je nutné vyhledat lékaře.