Od roku 2002 nebyl na území ČR zaznamenán případ vztekliny u lišky.
Na území České republiky bude během podzimu probíhat vakcinace volně žijících lišek proti vzteklině. Návnady s vakcínou budou shazovány ve zmraženém stavu. Shazování je řízeno satelitní navigací, která by měla zajistit jejich rovnoměrné rozložení a umožnit zpětné dohledání místa, kam byla návnada shozena.
Samotná návnada je vyrobena z krmivové směsi a obsahuje plastikovou tobolku s oslabeným vakcinačním virem vztekliny. Návnada postupným oteplováním měkne a uvolňuje aromatické látky, které mají přilákat lišku.
Vakcína Lysvulpen (Bioveta, a.s.) je oslabená, aby při kontaktu nebo manipulaci s ní nehrozilo nebezpečí nakažení člověka vzteklinou.
Podle SVS byly první případy nemoci u psů a koček na nynějším území Čech a Moravy zaznamenány koncem 19. století. Liška se postupně stala hlavním šiřitelem nemoci. V lednu 1953 byla nařízena povinná a bezplatná vakcinace všech psů proti vzteklině na celém území státu. Vzteklina domácích masožravců poté ustoupila a roční výskyt vztekliny u psů se snížil na minimum. U lišek bylo naopak diagnostikováno až několik set případů ročně.
Projekt orální vakcinace lišek proti vzteklině byl v ČR zahájen v roce 1989 v okresech Klatovy, Domažlice a Tachov ve spolupráci s německou stranou. V roce 1993 bylo ošetřeno celé území ČR s výjimkou okresů již nákazy prostých. To vedlo k výraznému snížení množství výskytu této nemoci. Od roku 2002 nebyl na území ČR zaznamenán případ vztekliny u lišky, uvádí SVS.