Ekofarmy se zaměřují především na chov skotu, ovcí a koz
Na Šumavě je tak 95 ekologicky hospodařících zemědělců, kteří celkem obhospodařují asi 20.000 hektarů pozemků. Jen za poslední rok se obdělávaná plocha zvětšila přibližně o 1500 hektarů. Šumavské ekofarmy jsou spíše drobnější, jedná se o rodinné farmy, často doplněné o agroturistiku. Zaměřují se především na chov skotu, ovcí a koz. Produkty ve většině případech ekozemědělci prodávají přímo na svých farmách.
Ekofarmy charakterizuje především plné zřeknutí se používání chemických prostředků při pěstování rostlin, u zvířat jsou to pak především volné výběhy a vykrmovací režim, který neobsahuje látky uměle stimulující růst, konzervanty a látky uměle ochucující stravu. Celé takové hospodaření pak má i ambici být šetrným k životnímu prostředí.
V ČR bylo dle ministerstva zemědělství evidováno ke konci října loňského roku 2612 ekofarem a jejich počet od konce roku 2008 vzrostl téměř o 700. Obhospodařovaná plocha se za poslední rok zvětšila o 50.000 hektarů a v celé zemi mají zemědělci přes 390.000 hektarů pozemků. V Jihočeském kraji je 361 ekofarmářů a vlastní téměř 55.000 hektarů půdy. Největší plochu obhospodařují ekofarmáři v okrese Český Krumlov a Prachatice, což je právě v oblasti Šumavy.