Předpokládá se, že Sarcocystis spp. se podílí na vzniku onemocnění bovinní eosinofilní myositidou (BEM). V této studii je testována hypotéza, že vznik lézí BEM je asociován pouze s určitým druhem Sarcocystis spp.
Sarcocystis je rod kokcidií tvořících cysty a je zařazen do kmene Apicomplexa. Zástupci tohoto rodu mají obligátní dvouhostitelský životní cyklus. V mezihostiteli probíhá nepohlavní část vývojového cyklu s tvorbou cyst, pohlavní část vývojového cyklu probíhá v definitivním hostiteli, kterým je masožravec. Skot je běžným mezihostitelem některých druhů rodu Sarkocystis spp. Ve svalovině skotu mohou být nalezeny tři druhy, jmenovitě Sarcocystis cruzi, jehož definitivním hostitelem jsou psovité šelmy, Sarcocystis hirsuta, definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy a Sarcocystis hominis s primáty jako definitivními hostiteli.
BEM je zánětlivá myopatie, charakterizovaná multifokálními šedozelenými lézemi v příčně pruhované svalovině skotu. Histologickým vyšetřením lézí se zjišťují zánětlivé změny s převahou eozinofilních granulocytů. BEM není u žijících zvířat prokazatelná, protože postižená zvířata se jeví klinicky zdravá.Toto onemocnění způsobuje ekonomické ztráty v důsledku vyřazování masa kvůli jeho abnormálnímu vzhledu na jatkách a v bourárnách.
Je zajímavé, že prevalence bovinní eozinofilní myozitidy zjišťovaná na jatkách je obecně velmi nízká, zatímco prevalence výskytu sarkocyst ve svalovině skotu je extrémně vysoká. Důvod této diskrepance není zcela objasněn. Možné vysvětlení může být, že příčinou BEM je určitý specifický druh sarkocyst. V minulosti byl průkaz sarkocyst v lézích BEM založen na morfologických metodách (světelné a transmisivní elektronové mikroskopii). Nevýhodou těchto metod je fakt, že sarkocysty jsou v preparátech většinou zničeny, což jejich druhové zařazení znemožňuje.
V letech 1994 – 2007 byly v Belgii odebrány vzorky příčně pruhované svaloviny z 97 různých kusů hovězího dobytka, které byly vyřazeny při prohlídce na jatkách kvůli nálezu BEM. Z těchto kusů byly také odebrány vzorky z makroskopicky normálních tkání. Diagnóza byla potvrzena histologickým vyšetřením. Sarkocysty z tkání byly izolovány pomocí laserové záchytné mikrodisekce (LCM) a k druhovému určení byla použita metoda PCR založená na detekci 18S rDNA. Pomocí programu BLAST bylo provedeno srovnání podobnosti získaných sekvencí se sekvencemi publikovanými v EMBL GenBank.
Sarkocysty uvnitř lézí nebo jejich zbytky byly nalezeny ve 28 % vyšetřovaných těl, sarkocysty mimo léze byly nalezeny v 57 %. Druhová determinace byla provedena u 22 sarkocyst uvnitř lézí a šesti sarkocyst mimo léze. Převážná část (82 %) sarcocyst uvnitř lézí patřila k druhu S. hominis. Také byly nalezeny druhy S. cruzi a S. hirsuta. Pět sarkocyst mimo léze bylo zařazeno do druhu S. hominis. Sekvence dvou sarkocyt uvnitř lézí a jedné sarkocysty mimo léze pocházející z jednoho určitého bovinního těla nebyly přiřazeny k dosud žádnému popsanému druhu Sarcocystis spp.
Nově získané sekvence byly uloženy v databázi EMBL. Tato studie ukazuje, že BEM není asociovaná pouze s jedním konkrétním druhem rodu Sarcocystis. V této studii byla poprvé použita kombinace mikroskopie a genové analýzy k identifikaci jednotlivě mikrodisekovaných sarkocyst v lézích BEM.*
Vangeela, L., Houf, K., Geldhof, P., Preter, K., Vercruysse, J., Ducatelle, R., Chiers,K. Different Sarcocystis spp. are present in bovine eosinophilic myositis. Vet Parasitol 2013;197:543-548.
MVDr. Petra Malátková