15. výstava myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství
Již tradičně bývá poslední květnový týden na výstavišti v Lysé vyhrazen všem příznivcům myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství. Patnáctý ročník výstavy Natura Viva spolupořádaný Výstavištěm Lysá nad Labem a zájmovými sdruženími – Českomoravskou mysliveckou jednotou, Českým rybářským svazem, Českým svazem včelařů a Českým zahrádkářským svazem – byl navíc koncipován jako mezinárodní. V republice ojedinělá akce tak proběhla již popáté za účasti zahraničních vystavovatelů, zejména národních mysliveckých svazů z Bulharska, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska a Slovinska.
Je to již několik let, co pořadatelé ustoupili od plánovaného pořádání zmiňované výstavy se zahraniční účastí v pětiletých cyklech a program Natury Vivy koncipují podle mezinárodního scénáře každý druhý rok. Vedle prohlídky zajímavých zahraničních exponátů se odborná i laická veřejnost mohla také těšit z národní přehlídky trofejí s více než 1200 exponáty, kterou doplňovaly i nejsilnější daňčí shozy.
Oblibě Natury Vivy přispívá zejména skutečnost, že ji spolupořadatelské organizace pojaly jako vysoce prestižní a reprezentativní událost. Základním cílem je návštěvníkům přiblížit oblast ochrany přírody a životního prostředí v kontextu s udržením hodnotného života na venkově a využitím přírodních zdrojů. V rámci svých expozic rybáři nechají nahlédnout do nádrží s živými rybami, včelaři do úlů se včelami, zahrádkáři předvedou výpěstky květin a myslivci se pochlubí výsledky chovatelské práce. Neopakovatelnou atmosféru oblíbené výstavy umocňují bohaté doprovodné programy, v rámci nichž vystupují například kynologové, sokolníci nebo trubači, návštěvníci mohou zhlédnout i ukázky řezbářství, síťování, ruční výroby nožů nebo svíček ze včelího vosku.
Na programovém menu mají své pevné místo i zábavné pořady s diváckými soutěžemi a vystoupením zajímavých hostů. V rámci zmiňovaných doprovodných aktivit stojí za podívanou exhibiční přátelská soutěž ve vábení jelenů, ve které se utká pětice českých a slovenských vábičů. Na letošní výstavě se prezentovaly také národní myslivecké svazy z Bulharska, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska a Slovinska.
Součástí expozice Českomoravské myslivecké jednoty byla i národní přehlídka trofejí s více než 1200 exponáty, kterou doplňovaly i nejsilnější daňčí shozy.
Klub sokolníků je jedinou sokolnickou organizací v naší zemi a v současné době sdružuje více než 450 členů. Členy klubu nejvyužívanější dravci – jestřáb lesní, raroh velký, sokol stěhovavý, orel skalní nebo káně Harrisovo, tradičně bývají ozdobou květnové výstavy v Lysé.
Včelaři se stejně jako loni zaměřili na propagaci medu. V nachystané expozici si zájemci mohli prohlédnout jednotlivé fáze získávání nejznámějšího včelího produktu, včetně nezbytných pomůcek a zařízení. Nedílnou součástí expozice Českého svazu včelařů byl i tradiční ukázkový úl s živými včelami, který rozhodně přispěl k vyšší návštěvnosti standardně pojaté prezentace. Expozice jednotlivých tuzemských svazů doplňovaly také stánky s širokou nabídkou mysliveckých, rybářských, včelařských a zahradnických potřeb a nejrůznějších doplňků.