Výrobci biopotravin nestačí krýt zájem spotřebitelů.
Boom ekologického zemědělství, které bezprostředně reagovalo na epidemii BSE, v současné době vyvolal v Německu nedostatek, farmáři a producenti nestačí krýt požadavky a zásobování bioprodukty vázne. Na trhu chybějí brambory, vejce, vepřové maso i krmné obiloviny. Deficit nejsou schopni obchodníci doplnit ani nákupy v zahraničí, a tak musí suroviny dovážet mimo jiné z Chile nebo Jihoafrické republiky.
Důvodem nedostatku jsou velký růst zájmu zákazníků a zvyšující se ceny. Bioprodukty dnes nabízejí i největší diskontní řetězce – Lidl, Penny nebo Aldi. Problémy pociťují hlavně menší obchodníci, kteří nemají dlouhodobě smluvené dodávky.
Německá značka „bio“ v zeleném šestiúhelníku je v zemi velmi žádaná. Žádný velký řetězec si už nedovolí nabídku opomíjet. Nejnověji se k bioproduktům připojily i drogistické obchody Rossmann nebo Ihr Platz.
V roce 2000, tedy v době, kdy se v Německu objevily první případy nemoci šílených krav, bylo populární heslo: „Kvalita, ne kvantita“! Tehdejší vláda podnikla řadu kroků k rozšíření potravinářské produkce vznikající v biologických podmínkách, mimo jiné bez umělých hnojiv. Zatímco tehdy provozovala ekologický chov a rostlinnou výrobu přibližně 3 % zemědělců, byl stanoven nákladný cíl, prosadit výrazné zvýšení plochy ekologicky obhospodařované půdy.
A tak se rychlý boom obrátil proti samotným producentům, protože zájem stoupal rychleji než produkce. Obrat biopotravin loni vzrostl na 4,5 miliardy eur, což znamená patnáctiprocentní růst ve srovnání s rokem 2005. Podíl biopotravin na trhu dosáhl asi tří procent.
Nedostatek bioproduktů je patrný nejen v celé Evropě , ale i na světovém trhu. Jen řetězec Aldi zvýšil prodej o neuvěřitelných 50 %. Důvodem je i to, že rozdíl v ceně není pro zákazníka velký. Např. litr biomléka nebo balíček špaget s bionálepkou stojí v průměru jen o 20 procent více. I proto se biopotraviny staly masovým produktem.
A jak je to v České republice? Jak vyplývá z údajů agentury Green marketing Toma , zájem o biopotraviny roste i u nás, trh by se měl v příštích pěti letech zvýšit o 25 až 30 % ročně. V roce 2011 bychom měli za biopotraviny utratit zhruba 1,3 miliardy korun. Předloni to bylo 350 milionů korun, což je meziročně o 30 % více. I přesto však biopotraviny představují asi 1 % z celkové spotřeby potravin.
Rostoucí poptávku v ČR se zatím daří pokrýt dovozem, na konci roku 2005 nabízel trh na 2000 biopotravin, z toho bylo 1200 zahraničních.