Jasně zelený papoušek alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. V Nizozemsku, kde počet těchto papoušků nebývale vzrostl, vzplanuly diskuse o jejich škodlivosti.
Tento afroasijský papoušek se díky svému exotickému vzhledu těší sympatiím těch, kdo se procházejí v parcích. Ale mnoho Nizozemců si uvědomuje, jak tito papoušci plení hnízda brhlíků, sov a netopýrů, poškozují ovocné stromy a ruší ticho nedělního rána svým neustálým nepříjemným křikem.
Evropští vědci zařadili alexandra na seznam stovky nejinvaznějších druhů, který v prosinci zveřejnil časopis Biological Invasions. Zelený pták s červeným zobákem ale ještě chybí na oficiálním seznamu Evropské unie, který obsahuje na 50 rostlin a exotických zvířat, která jsou škodlivá a jejichž populaci musejí všechny členské státy kontrolovat. V nizozemských městech žije podle odhadů ornitologů téměř 15 000 alexandrů malých. Ve Francii se jejich počet odhaduje na zhruba 10 000.
Kvůli pekelnému rámusu, který tito opeřenci vyluzují, přemýšlejí obyvatelé Nizozemska o přestěhování. V roce 2006 bylo v Nizozemsku založeno sdružení obyvatel, kteří chtějí zamezit přítomnosti invazních exotických druhů. V Amsterodamu, kde hnízdí největší kolonie papoušků, vydala radnice v některých čtvrtích zákaz krmení ptáků. Porušení zákazu je pod pokutou 70 eur (1780 Kč).
Alexandr malý byl importován do Evropy před několika desítkami let z Pákistánu. Někteří ptáci byli z této asijské země dovezeni v 60. letech, především do Velké Británie a Nizozemska, kde byli chováni ve voliérách. Někteří papoušci uletěli a rozmnožili se ve městech, kde mají dostatek potravy.*
Zdroj: www.ctk.cz