Namísto dosavadních klecí, kde nosnice v omezeném prostoru prostály na drátech více než rok svého života, teď mají k dispozici například hřad, hnízdo, prostor pro pohyb, pro hrabání, bez omezení krmné korýtko a napáječky.
"Rekonstrukce hal nás přijde na celkem 108 milionů korun. Zatím marně čekáme na schválené dotace. Z 18 hal máme hotovo šest, do kterých se vejde po 18.000 nosnicích, bývalo jich tam 35.000," řekl ČTK Jan Čech místopředseda představenstva společnosti AGPI Písek, která je druhým největším producentem vajec v Česku. Před vstupem ČR do EU hrála společnost prim, vyráběla 109 milionů kusů vajec ročně. Po vstupu snížila výrobu o 27 procent. "Haly jsou teď kvůli unii prázdné, 14 ze 27 zemí unijní podmínky nesplní, obohacené klece mít nebude. Levná vejce z dovozu pak zlikvidují české chovatele," zlobí se Čech.
Aby byla velkovýroba vajec ekonomická, nedožijí se nosnice vysokého věku. Kuře se odchovává 19 týdnů, pak se převede do snášky a ve snášce může vydržet 12 až 13 měsíců. Potom jde na porážku, protože množství snesených vajec začne klesat.
V roce 2002 velkovýrobci na jihu Čech chovali skoro 4,296 milionu kusů drůbeže, v roce 2010 2,854 milionu. Koncem října Evropská komise opět vyzvala členské státy, aby prosadily úpravy chovů kvůli zákazu nezdokonalených klecí pro nosnice, který vstoupí v platnost od počátku příštího roku. Varovala, že zasáhne proti těm, kteří nebudou plnit právní předpisy EU. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce od ledna 2012 znemožnit dovozy vajec ze zemí, které unijní podmínky ohledně klecí nesplní. Dovoz vajec by měli kontrolovat veterináři, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) i celníci.
zdroj ČTK