Nová směrnice Evropské unie, která nařizuje značit původ prodávaného čerstvého masa, by mohla zvýšit spotřebu masa pocházejícího z tuzemských chovů a pomoci tak českým farmářům.
Novou směrnici schválil Evropský parlament.
Agrární komora už dlouhou dobu poukazuje na nekontrolovaný dovoz masa. Nová směrnice je jedním z opatření, které může výrazným způsobem pomoci tuzemskému trhu. Zákazníci budou moci přímo v obchodech zjistit, z jakých chovů nabízené maso pochází, budou si moci vybrat, jestli si vezmou německé, rakouské nebo české maso. Důležitým faktorem bude cena.
Chystané změny se týkají rovněž uvádění podrobných informací o výživné hodnotě na obalech potravin. Výrobci potravin budou muset povinně uvádět na obalech podrobné informace o výživné hodnotě a o původu masa. Informace musí být uváděny jen na zadní straně obalu. Všechny informace o výživné hodnotě musí být na obalu vyjádřeny v přepočtu na 100 gramů či 100 mililitrů a mohou být doplněny informacemi o doporučené denní dávce. Uvedeny musí být i informace o případném obsahu alergenů. To platí i pro nebalené jídlo v restauracích či kantýnách.
Je na uvážení členského státu, jak toho dosáhne.
Povinnost informace o nutričních hodnotách potravin může působit problémy zejména menším výrobcům, protože určení těchto ukazatelů je poměrně nákladné. Neexistují dosud žádné předpisy, vše musí procházet akreditovanou laboratoří, což je značně finančně náročné. Stanovení nových nutričních hodnot pak čeká každého výrobce při sebemenší změně receptury.
Změny čekají i tzv. potravinové imitace, např. sýr, k jehož výrobě ovšem byla použita úplně jiná surovina než mléko. Na etiketě výrobku bude muset být jasně vyznačeno, že jde pouze o imitaci. Podobně značeny musí být i výrobky z několika druhů masa, a to vedle jejich názvu.
EU zveřejní nová pravidla ve svém pravidelném věstníku. Výrobci pak budou mít celkem tři roky na to, aby se přizpůsobili většině z nich. V případě informací o výživné hodnotě činí tato doba pět let.