Aniž by americký amatérský zoolog William McCord podnikl jedinou expedici na asijský kontinent, ve spolupráci s věhlasnými univerzitními přírodovědci popsal od roku 1987 deset nových druhů asijských vodních a suchozemských želv. Čerstvý absolvent paleontologie James Parham z University of California v Berkeley však při přípravě disertace o želvích fosiliích tyto objevy vyvrátil, nově popsané druhy asijských želv byly jen fikcí.
McCord v poklidu vedl svou veterinární nemocnici East Fishkill Animal Hospital severně od New Yorku a vědě neznámé želvy si nechal posílat od svých asijských dodavatelů. Některé doputovaly do Ameriky z obchodu s exotickými plazy pana Kchenga Liang-wonga v malajsijském Panangu, jiné mu dodal hongkongský obchodník se zvířaty Jük Wah-š'u. McCord tak zářil na americkém herpetologickém nebi.
Parham nic neošidil a přečetl o dnešních i vyhynulých želvách vše, co mu univerzitní knihovny nabízely. Nejvíce ho trápily právě asijské druhy želv nově popsané Williamem McCordem. Proto se do Číny vydal osobně. Spolu s čínským zoologem Chaj Tchao-š' objížděl Parham farmy, kde chovají želvy na maso i pro cenné ingredience do léků tradiční čínské medicíny, a pomalu pronikal do tajů obchodu s těmito zvířaty.
Mezi chovanci farem našel pozoruhodné křížence, z nichž někteří jako kdyby z oka vypadli záhadným novým želvím druhům popsaným McCordem. Podezření se změnilo v jistotu poté, co James Parham podrobil želvy genetickým analýzám. Parham vystoupil se svým odhalením na vědeckých kongresech a vysloužil si vlnu krajní nevole od většiny odborníků.
McCordova bilance je neradostná. Z deseti jím objevených druhů želv dnes uznávají vědci pouze jediný. Tři z McCordových želv jsou bezpochyby hybridi z chovu čínských farmářů a o dalších třech to platí s vysokou pravděpodobností rovněž. U tří druhů dodatečná prověrka odhalila, že jde o želvy popsané dříve jinými badateli.