Novelu veterinárního zákona, která by reagovala na novou evropskou legislativu, připravuje Státní veterinární správa (SVS). V současné době je v ČR sedm chovatelů, kteří své produkty vyvážejí mimo republiku do dalších členských států EU.
Česká republika čeká na stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a na následné vyhodnocení Evropskou komisí.
Výroba potravin z hmyzu prezentuje výrobu potravin živočišného původu. Podle nového evropského nařízení, které platí od letošního roku, se považuje hmyz za potravinu nového typu. K výrobě potravin z hmyzu přistupovaly státy EU odlišně, některé produkci povolily, jiné ignorovaly. Nyní by se mělo stanovisko k produkci potravin sjednotit. Evropská komise by měla vydat na základě doporučení EFSA seznam bezpečných potravin nového typu, tj. bez rizika pro lidské zdraví. Na seznam by měly být zařazeny dva druhy potemníků - moučný a stájový - a tři druhy cvrčků - domácí, krátkokřídlý a banánový.
V současnosti se na gurmetských festivalech objevují smažení cvrčci a švábi, ale podle veterinárních lékařů je jejich právní úprava nejasná. Podle současné právní úpravy by restaurace nabízející hmyz jako pokrm neměly existovat, nicméně stávající stav je tolerován vzhledem k nejasným podmínkám bývalé legislativy a poměrně jasným podmínkám legislativy budoucí (SVS ČR). Cvrčci by se například mohli používat po rozemletí jako mouka. Start-up Sens nabízí proteinové tyčinky s moukou ze cvrčků. Do nich se ale dováží mouka z Thajska.
V ČR se běžně prodávají cvrčci v obchodech pro pet zvířata jako potrava pro gekončíky nebo chameleony. V tomto případě nejsou považováni za potravinu pro lidskou spotřebu, právní úprava by se jich týkat neměla. Lidé chovají několik druhů cvrčků jako potravu pro další zvířata v domácnostech.*
Zdroj: www.ctk.cz