Přípravek Prac-tic® uvedla na trh firma Novartis.
Nový přípravek proti blechám a klíšťatům u psů Prac-tic® uvedla na trh firma Novartis, divize Animal Health, v Praze v Letenském zámečku dne 13. 2. a v Brně ve Vaňkově galerii dne 14. 2. 2008. Slavnostní křest ektoparazitika proběhl v přítomnosti známého českého herce Václava Vydry, který zahájil odborné přednášky.
Bernard Putz, DVM seznámil přítomné s firmou Novartis, která vznikla fúzí firem Ciba Geigy a Sandoz, a letos slaví 12. výročí své existence. Firma Novartis je jedna z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem v oblasti humánní i veterinární, zabývá se výzkumem a vývojem a je globálně rozšířena ve 140 zemích světa. Přípravek Prac-tic® byl s velkým úspěchem loni uveden v západní Evropě na trh.
Na nebezpečí infestace blechami a klíšťaty u psů a koček a nezbytná opatření proti nim upozornila prof. Vlasta Svobodová (VFU Brno). Blechy a klíšťata mají přímý patogenní účinek na hostitele a jsou vektory nebezpečných infekcí. Nebezpečnou zoonózou, kterou mohou přenést blechy a klíšťata ze psů a koček na člověka, je bartonelóza (Bartonella henselae, B. felis) a jejím hlavním hostitelem jsou hlodavci. Blechy přenáší také tasemnice psí (Dipylidium caninum). Při infestaci blechami se může u postiženého jedince objevit bleší alergická dermatitida (FAD) a při infestaci klíšťaty může dojít k hypersenzitivní reakci (klíšťová paralýza). Nejvíce rozšířeným druhem klíštěte v ČR je Ixodes ricinus, který se vyskytuje až do nadmořské výšky 1000 m. Bylo také zaznamenáno postupné rozšiřování klíštěte Dermacentor reticulatus z ohniska na Břeclavsku. Klíšťata přenáší virová (klíšťová meningoencefalitida), bakteriální (borelióza, ehrlichióza), parazitární (anaplazmóza) a protozoární onemocnění (babesióza). Tropická klíšťata jsou vektory širokého spektra infekcí, které mohou být u nás přenášeny autochtonními klíšťaty.
Třetí přednášející Mareike Saunders, DVM, Ph.D. představila účinnou látku přípravku Prac-tic® – pyriprol, která doposud nebyla používána u velkých zvířat a do oběhu byla uvedena pouze pro zvířata malá. Přípravek má vlastnosti ektoparazitika na bázi fenylpyrazolu a ve formě pipet se aplikuje spot-on podle váhy psa. Pyriprol působí současně jako antialergikum proti blešímu bodnutí s minimální dobou působnosti čtyři týdny Přípravek se po čtyřech týdnech neakumuluje v kůži ani srsti a pro majitele, kteří jej aplikují je bezpečný z hlediska genotoxicity, teratogenity i neurotoxicity. Bezpečnostní rozpětí je více než stonásobné a pro vodní živočichy je bezpečnostní rozpětí vyšší než 2200.
Přednášky v anglickém jazyce byly simultánně tlumočeny MVDr. Radkem Kašparem.
Odborný program byl ukončen českými, italskými, francouzskými a anglickými šansony v podání Zory Jandové a slavnostní večeří s ochutnávkou špičkových moravských vín a francouzských sýrů.