Na problémy, nevýhody a výhody přechodných období upozorňovala Státní veterinární správa ČR veřejnost již od poloviny roku 1999. V tom roce vydala k tomuto tématu dvě tiskové zprávy, v roce 2000 čtyři a v loňském roce 2001 již 6. K tomu několik článků v odborném tisku a zmínek v různých rozhovorech.
Nic platno, přestože do konce roku 2001 měly zpracovatelské potravinářské podniky možnost požádat o přechodná období, sešel se dosud jen malý počet žádostí. Přitom všech provozů ve skupině C 1, která se v současné době přibližuje legislativě EU nejméně, bylo na konci loňského roku 2 303.
Státní veterinární správě ČR se podařilo dosáhnout toho, že za celý rok skončilo, nebo postoupilo do vyšších tříd 316 provozů zařazených ve skupině C 2. Pro představu dnes je v ve skupině A (A 1 – A 3) celkem 3 938 provozů, ve skupině B (B 1 – B 3) celkem 9 196 provozů a v C 1 zmíněných 2 303 provozů. Dohromady to u nás dělá 15 437 provozů zpracovávajících produkty živočišného původu.
Přitom signály z EU jsou jasné, naposledy, na počátku letošního roku komisař přes bezpečnost potravin Evropské komise David Byrne připustil možnost přechodných období pro potravinářské podniky kandidátských zemí. Ovšem s tím, že ti, kdo o tuto možnost požádají, budou moci, jak již bylo dříve řečeno, produkovat jen pro domácí trh, ale zejména, budou kontrolováni důslednými inspekcemi. Toho se naši zpracovatelé obávají? Vždyť již mají bohatou zkušenost s naším veterinárním dozorem a konečně i s inspekcemi z EU, které jsou u nás pomalu na denním pořádku.
Všechny provozy, na které se vztahuje příslušná legislativa EU a nebudou odpovídat stanoveným podmínkám, nebudou moci po vstupu naší republiky do EU existovat.