Počet obézních psů a koček ve vyspělých zemích vzrůstá a vážně ohrožuje jejich zdraví.
U psů byla redukce hmotnosti řešena na tiskové konferenci v Budapešti dne 12. 9. 2007, kde byl představen nový přípravek Slentrol® (dirlotapid) firmy Pfizer.
Konferenci zahájil Dr. P. Loiseau, šéf marketingového týmu pro Slentrol, který popsal inovativní mechanismus přípravku, s účinkem postupného snižování hmotnosti u psů. Počáteční dávka léku je nízká, potom se individuálně přizpůsobuje tak, aby pacient redukoval 3 % tělesné hmotnosti měsíčně; pes musí být přitom krmen kompletní vyváženou dietou a mít také dostatek pohybu. Slentrol je určen pouze na předpis veterinárního lékaře a podává se psům až do dosažení optimální váhy, maximálně jeden rok. Slentrol je MTP (mikrozomální triglyceridový transferový protein) selektivní inhibitor, který částečně blokuje kumulaci a uvolňování tuku z tenkého střeva; tím navozuje pocit sytosti a snižuje příjem krmiva (90 %) a redukuje absorpci tuku ze střeva (10 %).
Veterinární lékaři většinou majitele psů na nebezpečí nadváhy a obezity neupozorňují a majitelé si nejsou tohoto rizika vědomi. Psi s optimální váhou žijí déle než psi obézní (15 %) a trpí později chronickým onemocněním. Podle posledních výsledků bylo prokázáno, že se nadváha psů v USA, Evropě a Austrálii pohybuje mezi 25 až 40 %. Podávání Slentrolu se nedoporučuje gravidním a laktujícím fenám. Je určen pouze pro psy, u koček hrozí riziko hepatické lipidózy. Při počátečním podávání může pes zvracet, přípravek je kontraindikován při hypotyreóze a Cushingově syndromu.
Dr. Bart de Leeuw, technický manažer společnosti, se zabýval nejnovějšími poznatky prevalence obezity. Pokud má pes hmotnost vyšší o 5 až 20 %, mluvíme o nadváze, jestliže váží více než 20 %, je obézní.
Obézní pes žije kratší dobu – nadměrné zásoby tuku stlačují životně důležité orgány a je ve větší míře vystaven riziku jiných onemocnění včetně exacerbací. Určitá plemena psů jsou k tomuto onemocnění geneticky predisponována, na obezitu má pozitivní vliv i kastrace, vyšší věk, ale i chování a zvyky majitele.
Přehled obezity psů ve světě a v běžné praxi veterinárního lékaře podal známý světový odborník na výživu, Dr. A. German (Univerzita v Liverpoolu, UK); obecně lze říci, že čím je země vyspělejší, tím více psů trpí nadváhou i obezitou. Velmi málo veterinárních lékařů klasifikuje obezitu jako nemoc; obezita způsobuje ortopedická onemocnění, diabetes mellitus, urologické a respirační potíže, hypertenzi a pankreatitidu. Důležitá je včasná identifikace obézního pacienta; potom veterinární lékař stanoví na základě redukčního protokolu individuální cílovou hmotnost pomocí podávání Slentrolu®. Dalšími možnostmi terapie obézního pacienta jsou chirurgická konstrikce žaludku, dieta, léky, cvičení a změna životního stylu. Dietní opatření zahrnují kromě omezení příjmu krmiva také dostatečnou suplementaci mikroprvky a příjem vysokého obsahu proteinu a vlákniny.
Pacient by měl být monitorován každých 14 dní pomocí elektronické váhy, včetně vážení denní dávky krmiva, musí mít pravidelný pohyb a změna životního stylu je také žádoucí(http:www.pet-slimmers.com).
Endokrinologickou problematiku pocitu sytosti při podávání Slentrolu® vysvětlil přítomným Dr. P. Michon (Francie).
Dr. S. Sunderland (ředitel Klinického vývoje f. Pfizer) shrnul laboratorní a experimentální výsledky aplikace Slentrolu®. Účinky byly ověřeny u 550 psů různých plemen v Evropě (Francie, Německo, Španělsko, Anglie a Irsko), Kanadě a v USA a kontrolní skupině psů bylo podáváno placebo. Psi během půl roku snížili svou tělesnou hmotnost o 18 až 20 %, přípravek dobře tolerovali a žádné vážné vedlejší účinky nebyly pozorovány.
Klinické poznatky při podávání Slentrolu® ve své praxi prezentovali Dr. C. Bastilo (Španělsko) a Dr. D. Zoranová (USA).