Norek americký, zvíře importované do Evropy ze Severní Ameriky, se rychle množí i na Vysočině a poškozuje cenné druhy živočichů a rostlin. V Česku se počet norků amerických nyní odhaduje na desetitisíce. Tento druh přispěl k záhubě domácího norka evropského.
Pohyb jednoho samce na Havlíčkobrodsku odborníci sledují přes vysílačku. Prozkoumání jeho návyků pomůže najít možnosti, jak výskyt nežádoucího druhu v přírodě omezit. Norek americký se v evropské přírodě začal objevovat ve druhé polovině minulého století. Kunovitá šelma se původně chovala na farmách kvůli kožešině. Některá zvířata utekla. Nejvíce jich přibylo, když lidé o pravé kožešiny ztratili zájem. Třeba farmáři v Nizozemí nepotřebná zvířata vypustili ven. Nový druh začal postupně dělat starosti ochráncům přírody v celé Evropě, nemá totiž přirozené nepřátele. Ničí mokřadní systémy, loví ryby, obojživelníky, plazy i vodní ptáky.
Norka amerického se nikde nepodařilo vyhubit. Do pastí se chytá obtížně a na seznam lovné zvěře nebyl ještě v Česku zařazen. Ochranáři chtějí omezit jeho výskyt zejména v cenných přírodních lokalitách.