Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 92 uhynulých divočáků, přičemž všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech (vysoce riziková oblast), kde již byl AMP dříve potvrzen.
Celkový počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 170, negativním výsledkem skončilo vyšetření 76 vzorků. Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (zelená zóna) zatím dosáhl 181 kusů, výsledky vyšetření na AMP jsou u všech těchto kusů negativní. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 2171 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž (497) a Uherské Hradiště (433). U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn.
V současnosti připravují veterinární lékaři mimořádná veterinární opatření, která by umožnila odchyt divokých prasat v zamořené oblasti, což je nyní pod pokutou zakázané. Usmrcování prasat pomocí jedu neumožňuje platná legislativa. Nejedná se o přijatelnou metodu z hlediska welfare. S metodou navíc nejsou dostatečné zkušenosti - žádná evropská země ji dosud ke snížení populace divokých prasat nepoužila. Instalace návnad by představovala riziko pro zvířata i lidskou populaci v poměrně hustě osídlené oblasti.
Povolení umisťování otrávených návnad pro divočáky v zamořené zlínské oblasti, po čemž volali někteří odborníci, veterinární lékaři neplánují, chtějí umožnit chytání prasat do klecí. Při výskytu afrického moru prasat umožnili lovcům rozšíření střelby, například možnost střílet z automobilů. Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se zmenšila. Území přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí, jeho hranice kopírují pachové a na některých místech elektrické ohradníky rozmístněné v předchozích týdnech.
Zdroj: www.svscr.cz a www.ctk.cz