Maso Planá začátkem února požádá Státní veterinární správu ČR o zařazení do kategorie podniků, které mohou exportovat do zemí Evropské unie. Hlavním důvodem je zavedení nové technologie, která umožňuje omračování vepřů oxidem uhličitým.
A. s. Maso Planá investovala do moderní porážecí linky zhruba 100 milionů korun. „Linka má kapacitu 150 kusů za hodinu a je v ČR ojedinělá. Znamená zvýšení produktivity práce asi o 30 procent a snížení provozních nákladů na porážky,“ řekl na včerejší tiskové konferenci u příležitosti zahájení provozu linky výkonný ředitel a. s. Maso Planá Emil Kasper.
Finančně se na projektu podílelo několik investorů. Kolem 50 milionů korun investoval masokombinát z vlastních zdrojů a 15 milionů představoval investiční úvěr od Sparkasse Mühlviertel-West. Technologie za 25 milionů korun byla pořízena na leasing od společnosti S-Bohemia Leasing a více než šest milionů činila dotace od ministerstva zemědělství. S návratností investice se počítá do osmi let.
Nová technologie od rakousko-německé společnosti BANSS eliminuje stres u zvířat a zvyšuje tak kvalitu masa, zajišťuje vyšší bezpečnost a produktivitu práce a maximální čistotu.
Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase společnost s novou technologií obstojí i po vstupu do EU.
Maso Planá je společně s Masnou Studená součástí skupiny AGF Trading. Podle Kaspera bude tato investice v budoucnu znamenat určitou specializaci masokombinátů skupiny AGF Trading. Rozhodující část porážky vepřového bude zřejmě soustředěna do Plané a Studená se zřejmě zaměří na porážku skotu. Do skupiny patří také mj. Krůta Hodonín či Adex Tachov.
Zdroj: ČTK