Šestý onkologický kongres připravila Veterinární Asociace Klinické Patologie a Onkologie (VAKPO) dne 7. 12. v hotelu Noem Arch, v Brně.
Maligní orální tumory představují běžnou příčinu stomatologických onemocnění společenských zvířat. Rozvoj diagnostiky a terapeutických možností v posledních dvou dekádách si zasluhuje dostatečnou pozornost nás praktických lékařů s cílem umět lépe rozpoznat a léčit tuto zákeřnou skupinu chorob psů a koček. Některé nádory jako skvamocelulární karcinom je poměrně těžké umět klinicky rozpoznat v jejich počáteční fázi. Jiné nádory jako histologicky low-grade, biologicky high-grade fibrosarkom představují klinický oříšek, protože jejich morfologický nález je v silném rozporu s jejich klinickým chováním. Pouze teoretická znalost a současně praktická připravenost pomáhá toto onemocnění správně zavčas rozpoznat. Jen vhodná a časně zahájená léčba může u řady pacientů s maligními orálními tumory dosáhnout odpovídajících terapeutických výsledků včetně celkového vyléčení.
Přítomní posluchači se seznámili s obecným klinickým přístupem u těchto pacientů, kdy a jak plánovat biopsii, jaká vyšetření provést z pohledu vyloučení metastáz a stanovení lokálního rozsahu onemocnění. jakým způsobem rozhodovat při výběru odpovídající léčby, na jaké možné komplikace a rizika je nutné majitele připravit; dozvěděli se jaké informace potřebují získat z histopatologické zprávy, na co si dát při interpretaci pozor a jak mohou veškeré informace získané diagnostikou využít ke správnému výběru odpovídající léčby. Na závěr byly uvedeny způsoby a techniky léčby běžně využívané k léčbě pacientů s maligními orálními tumory. Nejnovější poznatky v oboru, především ze své klinické praxe prezentovali Jan Beránek, DECVS, Ludmila Bicanová, res. ECVIM-CA, David Hanzlíček, DVM, Pavel Pros, Ph.D., a Ondřej Škor, DECVIM-CA.*
Bližší informace najdete v lednovém čísle časopisu Veterinářství.