V současnosti žije ve volné přírodě v Číně ani ne tisíc pand. Důvodem jejich mizení je hlavně pytlačení, poškození jejich přirozeného prostředí a především potíže s reprodukcí. Pandy totiž nemají ve zvyku pářit se s partnery ze svého blízkého okolí. Problém tedy nastává i se zvířaty chovanými v zajetí - pouze jedna z deseti pand se spáří.
Tím dochází ke vzniku endogamního druhu a množení exemplářů, u kterých se doba páření prostě nedostavuje, čímž se záchrana těchto medvídků ještě ztěžuje. Prvním svého druhu, který se narodil v zajetí a poté byl vypuštěn do volné přírody, je medvídek Siang Siang.
Siang Siang, jehož jméno znamená "šťastná věštba", se narodil ve výzkumném středisku pro pandy ve Wo Lungu a v minulý týden byl vypuštěn do přírody. „Příprava na vypuštění pandy trvala několik let. Součástí projektu je snaha dlouhodobě zvýšit osídlení oblasti divokou pandou," říká zástupce ředitele parku v provincii S'čchuang Čang Kuej-čchüan, v níž se středisko nachází.
Pokud se Siang Siang naučí žít ve volné přírodě, vědci budou mít reálnou naději, že se podaří počet pand žijících mezi chovnými stanicemi v S'Čchuangu zvýšit a zastavit tak vymírání divoce žijících druhů. Zpočátku bude Siang Siang pod odborným dohledem. Zatím se bude moci pohybovat jen v omezené oblasti dvou hektarů a časem mu bude umožněn přístup do mokrých lesů, které jsou pandiným přirozeným prostředím.
Medvídek panda je v současné době chován ve 32 výzkumných čínských střediscích. V Číně se experimentuje i s jinými způsoby, jak zastavit vymírání živočichů - například s klonováním nebo s donošením v dělohách jiných zvířat. Tento druhý způsob vzbuzuje naději, že by například kočka, do níž bude vpraveno embryo pandy, mohla jednoduše přivést na svět medvídě.
Zdroj: ČTK