V letošním roce se opět rekordně rozšířily plochy žlutě kvetoucích řepkových polí. Podle Ministerstva zemědělství (Mze) oseli zemědělci ozimou řepkou a řepicí téměř 420.000 hektarů. Trend, kdy řepka spolu s obilím vytlačuje z polí ostatní plodiny je škodlivý. Plochy řepky v posledních letech každoročně rostou zejména kvůli jejímu využití při výrobě biosložek přimíchávaných do pohonných hmot.
Řepka je vysoce zisková a zemědělci pěstují plodiny, které jim přinášejí zisk. Pěstování řepky se na rozdíl od řady jiných plodin zemědělcům vyplatí, tunu řepky prodávají za 11.000 korun.
Během podzimního setí farmáři mírně navýšili také plochy obilovin. Ve srovnání s výsledky loňskými, přibylo polí s ozimy, a to o dvě procenta na 984.000 ha (ČSÚ). Oproti tomu plochy vojtěšky a zejména víceletých pícnin výrazně klesly, což souvisí se snižováním stavů hospodářských zvířat, pro něž slouží pícniny jako krmivo.
Obiloviny a řepka loni dohromady zabíraly již 74 procent osevních ploch, což je o 20 procent více než po druhé světové válce. Řepka se v roce 1946 pěstovala jen na necelém jednom procentu polí. Z polí výrazně ustoupily brambory, cukrovka nebo zelenina.