Ke zbytku obyvatel bagdádské zoo, která neunikla rabování a z níž zloději ukradli nebo vypustili 650 zvířat, patří také třicetiletá slepá medvědice a její druh, tři divoká prasata a dikobraz a asi desítka druhů nebezpečných šelem, o které zloději neměli zájem, jako jsou například lvi a tygři. Zdejší rys byl naposledy viděn poblíž mostu přes dálnici jeden ze zdejších pávů je údajně na prodej na tržišti.
Když skončily boje o Bagdád, zdejší hladová chudina vzala zahradu útokem. „Přišli sem civilisté a jedli všechno, co nemohlo sníst je," vzpomíná Američan Matthew St. Pierre. Lidé do ZOO vtrhli a bavili se honem na zvířata, mimo jiné i na kachny a pávy. Když do zoo vstoupili Američané, zbylá zvířata se potulovala volně všude kolem a vojáci byli nuceni několik lvů zastřelit. Našli i tři mrtvé Iráčany, které pravděpodobně zabili medvědi. Američané brzy zvířata zavřeli zase zpět do klecí. Medvědi se dostali ale do nevhodně malého příbytku. Uspávací prostředky jsou příliš drahé a zaměstnanci se bojí bdělé medvědy převést jinam.
Během bojů přestala chodit do práce také většina personálu a zvířata nebyla několik dní krmena. „Některá byla tak vyhublá, že se dokázala protáhnout mřížemi klecí a utekla," vypráví St. Pierre. Udržet si personál, který dostal plat naposledy před dvěma měsíci, se nyní Američané snaží tím, že platí všem, kdo jsou ochotni se vrátit do práce, po 20 dolarech. Finančně pomáhá i sanfranciská ekologická organizace Wild Aid. Minulý týden zaplatila každému ze zaměstnanců deset dolarů a totéž dostanou tento týden. „Zvířata byla umořená hladem. Pokoušeli jsme se je dostat ze stavu ohrožení života do kritického stavu," říká Stephan Bognar z Wild Aid. Na pomoc byl přizván i šéf jihoafrické rezervace Lawrence Anthony, aby se pokusil zahradu postavit na nohy.
První, koho začal osud stovek zvířat z Bagdádu zajímat, byli Kuvajťané. Po pádu vlády sem poslali sedm tun zmrazeného masa, ovoce, zeleninu a krmivo pro zvířata. Wild Aid přivezla 57 kilogramů masa.
Zdroj: ČTK