V minulém mysliveckém roce, tedy od začátku loňského dubna do konce letošního března, klesl počet odlovených divokých prasat meziročně zhruba o 25 000 na 153 212.
V letošním kalendářním roce odstřely rostou. Stát vyzval letos lovce k většímu odlovu divočáků za účelem snížení rizika přenosu afrického moru prasat (AMP). V mysliveckém roce 2015 bylo uloveno přes 178 000 kusů černé zvěře a v roce 2014 více než 162 000 kusů. I tyto zvýšené zásahy do celorepublikové populace mohou mít vliv na celkové snížení populace natolik, že se v posledním období ulovilo podstatně méně kusů prasete divokého. Lov ovlivňuje i počasí, umístění pěstovaných plodin v krajině nebo rušení zvěře turisty či cyklisty. Není pak možné specifikovat jeden faktor, který by byl příčinou výsledného odlovu. Méně bylo uloveno také zajíců, více jelenů sika.
V letošním kalendářním roce odlov divočáků vzrůstá především kvůli AMP. Veterinární lékaři vyšetřují odstřelené kusy také na trichinelózu (loni bylo v srpnu v analytických laboratořích testováno 96 383 vyšetřených kusů, letos 111 908 vzorků prasat).
Druhová skladba polí, velké lány obilí a kukuřice poskytují prasatům úkryt a potravu. Pěstování energeticky bohatých plodin a jejich následné spásání zvěří a dalšími volně žijícími živočichy podporuje jejich reprodukci. Současné zemědělské hospodaření naopak neprospívá drobné zvěři, jako jsou zajíci, bažanti nebo koroptve. Bažantů v posledním mysliveckém roce lovci zastřelili 471 457, zajíců 32 763. Jelenů bylo zastřeleno 21 137, daňků 19 740 a srnčí zvěře 97 633. Letos poprvé byl v ČR prokázán virus AMP. V zamořené oblasti na Zlínsku jsou divočáci vybíjeni. V příštích týdnech má myslivcům s odstřelem pomoci také policie.*
Zdroj: www.ctk.cz