Počty chovaných králíků u nás loni znovu klesly. Podle odhadu ministerstva zemědělství se meziročně snížily o pět procent na 5,4 milionu. Před deseti lety jich bylo více než dvojnásobek. Mizí jak králičí farmy, tak i malochovy. Nejvíce králíků žilo v České republice v roce 1999, a to 16,8 milionu kusů.
Lidé králičí maso málo konzumují, je drahé. Podle ukazatelů zahraničního obchodu se k nám více masa dováží, především z Číny a ze Španělska. Chov králíků ovlivňuje i změna životního stylu. Lidé nechtějí být každý den vázáni chovem relativně malého počtu zvířat, jejichž produkce mnohdy nepředstavuje pro rodinný rozpočet významnější přínos. Proti ostatním masům tvoří spotřeba králičího masa malou část jídelníčku. Podle odhadu ministerstva se spotřeba králičího masa loni pohybovala okolo 1,1 kilogramu. Jedním z důvodů je i jeho vysoká cena. Loni stálo kilo kuchaného králíka 175 Kč, tj. ve srovnání s vykuchaným kuřetem zhruba o 100 korun více (Český statistický úřad). Kilogram králičího masa z Číny stojí přes 91 korun, maso ze Španělska více než 120 korun za kilogram, slovenský dovoz přes 107 Kč/kg.
Přesto je ale u nás spotřeba králičího masa jedna z nejvyšších v Evropě. Například průměrný Ital sní okolo pěti kilogramů králičího masa ročně. Králičí maso je dietní a má nízký obsah tuku. Maso především mladých králíků středních plemen a králíka brojlerového typu má kromě nízkého obsahu tuku rovněž nízký obsah cholesterolu a sodíků.
Roční celosvětová produkce králíků přesahuje 1,1 milionu. Z kontinentů se na prvním žebříčku umístila Evropa, ze států pak Čína, následovaná Itálií a Španělskem.*
Zdroj: www.ctk.cz