K rizikovým evropským regionům patří Balkán a Kavkaz.
Virus H5N1 se dále šíří na asijském, evropském a africkém kontinentu. Jeho přítomnost byla nyní potvrzena v 55 zemích, zatímco v dubnu to bylo 45 zemí. Oznámila to v Římě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Mezi evropské regiony, které organizace považuje za rizikové, patří Balkán a Kavkaz, kde žijí tažní ptáci. Zde se drůbež většinou chová v domácích hospodářstvích bez pravidelné kontroly. Přítomnost viru H5N1 nelze potlačit mezi divokými ptáky, ale může být kontrolován v chovu drůbeže, čímž se sníží riziko mutace a přenosu na člověka.
Od roku 2002 byl virus aviární influenzy příčinou úmrtí 140 lidí, z toho loni 41 a letos 63, uvedla FAO. Ve stejném období zemřelo na ptačí chřipku nebo bylo preventivně utraceno 220 milionů ptáků.
Smrtelný virus se šíří v Asii, zejména v Indonésii, kde ptačí chřipce podlehlo již 46 osob, v Thajsku a v Laosu. V Africe se virus nejvíce rozšířil na Pobřeží slonoviny a v Nigérii. Agentura OSN, která se především zabývá zlepšováním podmínek veterinární služby ve světě, dosud získala na boj proti ptačí chřipce 67,6 milionu dolarů.