29.04.2009 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podrobněji již o „mexické chřipce“

K šíření infekce dochází mezi lidmi, kteří neměli žádný kontakt se zvířaty

Nový virulentní virus chřipky, která sužuje nyní zejména obyvatele Mexika a některých dalších zemí, má s prasaty společné pouze to, že pravděpodobně došlo v těle prasete ke zmutování viru chřipky. Přesto se v celém světě hovoří o tomto viru, který je přenosný z člověka na člověka jako o tzv. prasečí chřipce. Jak ukazují poslední informace a výsledky šetření, tak označení “prasečí chřipka”je zavádějící a nesprávné, protože k šíření infekce dochází mezi lidmi a nakažení lidé neměli žádný kontakt se zvířaty.

K tomuto závěru se dospělo poté, co byly provedeny první epidemiologické studie a genetické analýzy chřipkového viru s cílem zjistit jeho původ. V rámci těchto analýz byla objevena i sekvence specifická pro chřipku prasat. Prase jako specifický hostitel savčích i ptačích chřipkových virů v některých případech funguje jako mixážní nádoba ve které dojde k mutaci, tzv. “reasortmentu”, a ke vzniku nového viru. K tomu dochází především v oblastech, kde je nízká biologická bezpečnost chovu a kde dochází ke kontaktu prasat a drůbeže, přičemž jde o zvířata infikovaná chřipkovými viry. Touto cestou se pravděpodobně “část viru prasat” dostala v minulosti do genetické informace současného viru.

Zmíněná skutečnost vsak nemá žádný vliv na šíření viru - ten se šíří kapénkami mezi lidmi bez jakéhokoli kontaktu se zvířaty. Dokonce není ani zcela jasné, zda jsou prasata k tomuto viru nadále vnímavá.

Proto není nezbytně nutné zavádět v současné době jakýkoli monitoring v chovech prasat, obávat se kontaktu se zvířaty či mít obavy z konzumace vepřového masa!

Riziko existuje především během kontaktu s lidmi při cestování do rizikových oblastí s výskytem této chřipky. S ohledem na tyto skutečnosti lze v blízké budoucnosti očekávat i změnu názvu tohoto onemocněni z mediálně atraktivního názvu ”prasečí chřipka” na typové označení chřipka “A H1N1” nebo označení podle místa původu “Mexická chřipka”.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down